ÖTV İstisnası Kapsamındaki Araçlar

Sosyal devlet politikasının bir uygulaması olarak, engelli vatandaşlar için getirilen muafiyet ve kolaylıklardan ÖTV İstisnası veya muafiyeti, % 90 ve üzeri engelli vatandaşlar için belirlenen araçlarda uygulanmaktadır.

ÖTV İstisnası Şartları

ÖTV istisnasından yararlanmak için gerekli ilk şart engel türünden bağımsız tüm vücut için işlev kaybı oranının % 90 ve üzeri olması gereğidir. Bu vücut kaybına sahip vatandaşların, muafiyetten yararlanmaları için, ÖTV İstisnası sağlanan araçlar için ek tertibat yaptırmak ya da aracı kendisinin kullanması gibi şartlar aranmamaktadır.

otv-avantajli-arac-kirala

Bu muafiyetin sağlanması için, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği’ne uygun raporun, ÖTV’nin beyan edileceği ilgili vergi dairesine verilmesi yeterlidir. Bu şekilde, ÖTV tahakkuk edilmeyeceği için tahsil edilmeyecek ve tanzim edilecek araç faturalarında ÖTV yer almayacaktır.

Özel Koşullar ile İstisna

Bunun dışında engel türüne bağlı olarak, aldığı raporda engel durumu % 90’nın altında olmasına karşın, aracı kendi kullanacağı şekilde ek tertibat ile dizayn ettirerek satın alan ve kendisinin kullanacağını beyan eden vatandaşlar için de, ÖTV İstisnası uygulanır. Ancak bunun için, aracı kullanabileceğine dair sağlık kurulu raporu, H sınıfı sürücü belgesi ve araçta gerekli teknik tertibatın yapıldığına dair rapor ilgili vergi dairesine sunulmalıdır.

engelli-araclari

Diğer koşullar ise ÖTV avantajından yararlanacak araçlar ile ilgilidir. Satın alınacak aracın, 1600 cm3 ü aşmayan binek araç olması, eşya taşımaya yarayan 2800 cm3 silindir hacmini aşmayan ticari araç olması, motosiklet, moped gibi araçlardan olması gerekir. Aynı koşullardaki otomatik vites araçların da istisnası engel durumuna göre değişmektedir. Engelin sol veya sağ bölgede olmasına göre değişen durumların ve araç uygunluğunun tespiti ile istisna sağlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.