ÖTV Muafiyetinde Motor Silindir Hacmi Değerleri

 

Mali açıdan ülkemizde satılan mal ve hizmetlerin büyük bir çoğunluğunda Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) farklı oranlarda uygulanmaktadır. Bu da üreticinin mal veya hizmeti üretirken katlandığı maliyete ek olarak azımsanmayacak düzeyde bir devlet payını kapsamaktadır. KDV sektörel bazda değerlendirilmekte ve her sektör için sabit durumda bulunurken, ÖTV aynı sektör içerisindeki ürünlerin farklı özelliklerine göre değişebilmektedir. ÖTV Muafiyetinde Motor Silindir Hacmi Değerleri bu doğrultuda hesaplanmalıdır.

Örneğin, motorlu taşıtlar kategorisinde yer alan otomobil ve ticari araçların KDV oranı bütün ürünler için aynıyken, ÖTV oranları motor silindir hacmi artışına göre değişmektedir. 1600 cc ve altı arabalar için ÖTV oranı %45 olarak uygulanırken, 1600-2000 cc arası için bu oran %90, 2001 cc ve üstü için de %145 olarak uygulanmaktadır. Diğer bir deyişle, mali otoriteler silindir hacmindeki artışı araçlar için lüksün artışı olarak değerlendirmekte ve lüks arttıkça daha yüksek oranlarda vergi talep edilmektedir.

Engelli vatandaşların günlük hayata daha çok katılımını sağlamak ve onların dezavantajlarını ortadan kaldırıp hayatlarını kolaylaştırmak anayasanın devlet kurumlarına yüklediği önemli bir görevdir. Engelli insanların sokakta ve toplu taşımada karşılaştıkları sorunlar da göz önünde bulundurulduğunda, şahsi araçlarının olması ve kendilerine özel tasarımlarla hayatlarını oldukça kolaylaştırmaları da en doğal hakları olacaktır.

Ancak bu amaca ulaşırken devlet teşviki yararlı olmakla birlikte lüks tüketimi de kapsayacak şekilde olması suiistimalleri beraberinde getirecektir. Bu nedenle, verilecek teşvikler minimum değerler üzerinden hesaplanmakta, talep edilen ekstralar teşvik kapsamına alınmamaktadır.

Sonuç olarak, motor silindir hacmi ile ÖTV muafiyeti arasındaki ilişkiye göz atacak olursak, binek araç, panelvan, pick-up, arazi taşıtı gibi araçlar da ÖTV oranı en düşük olan sınıf olan 1600 cc ve altı, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, kamyonet gibi araçlarda da 2800 cc ve altı araçlar engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV muafiyeti kapsamındadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.