Ötv Hesaplama

ÖTV Nedir ? 2020 Ötv Hesaplama Robotu, Ötv Hesaplama

ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi, belirli mal ve ürünlerin üzerinden değer ya da oransal olarak alınan harcama vergisine verilen isimdir. Ekonomi içinde büyük önem taşıyan özel tüketim vergisi, pek çok ürün üzerinde uygulanmaktadır. Avrupa Birliği ile uyum çerçevesi adına yapılan kanun değişikliği sırasında gündeme gelen özel tüketim vergisi, 2002 yılında, 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Özel Tüketim Vergisi, lüks ürünler, çevreye zarar veren ürünler ve insan sağlığına zarar veren ürünler üzerinden alınmaktadır. Örneğin: satın almak istediğiniz bir taşıtın vergi ve ÖTV indirimli tutarını öğrenmek isterseniz, 2020 Ötv hesaplama robotunu kullanarak işinizi kolayca halledebilirsiniz.  

ÖTV Hangi Ürünlerde Uygulanmaktadır ? 

ÖTV kanunun 4. maddesinde belirtilen tarifelere göre özel tüketim vergileri belirli mal ve araçlar üzerine uygulanmaktadır. Özel Tüketim Vergisi, tek aşamalı bir vergidir ve alacağınız ürünün vergi ya da ÖTV indirimli tutarını, 2020 Ötv hesaplama programı sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Özel Tüketim Vergisi uygulanan mal ve hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz:  

-İnsan sağlığına zarar veren ürünler (tütün, alkol vb. gibi) 

-Lüks ürünler (lüks araba, kürk, mücevher gibi ) 

-Çevreye zarar veren ürünler (fosil atık, benzin, kömür gibi)  

-Beyaz Eşya gibi tüketim ürünleri 

Özel Tüketim Vergisinin Özellikleri 

-Kapsamı Sınırlıdır : Özel Tüketim Vergisi, ÖTV kanununda ekli olan ve tarifede belirtilen mallar üzerinden alınmaktadır. Her mal ve hizmetten Özel Tüketim Vergisi alınmadığı için, ÖTV uygulamasının kapsamı sınırlıdır.  

-Yönetimi Kolaydır : Özel Tüketim Vergisine tabi malların belirli olması nedeni ile ÖTV mükellefi sayısı da, diğer mükelleflere göre oldukça azdır ve bu nedenle yönetimi kolaydır.  

-Ekonomiye Büyük Bir Katkısı Vardır : Ekonomide, Özel Tüketim Vergileri ve diğer vergi gelirlerine bakıldığından önemli bir fark görülmektedir. Mükellef sayısının ve uygulama alanının da sınırlı olduğu düşünüldüğünde Özel Tüketim Vergisinin hazine gelirleri açısından büyük bir değeri bulunmaktadır.  

Özel Tüketim Vergisi Hesaplama 

Özel Tüketim Vergisi tek aşamalı bir vergidir ve malı satın alma aşamasında tek bir sefere mahsus tahsil edilmektedir. Uygulanan ÖTV oranları ve tutarları Gelir İdaresi Başkanlığının sayfasında bulunmaktadır. Satın almak istediğiniz değerli eşyanın vergi ve ÖTV tutarını hesaplamak için size yardımcı olacak birçok web sitesi bulunmaktadır. İnternet ortamında rahatlıkla bulabileceğiniz  ÖTV hesapla, programları sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.  

ÖTV İndirimi Nedir? Ötv Hesaplama

ÖTV indirimi belirli ürünlerde ve belirli dönemler içerisinde, vergi oranlarının düşürülmesi şeklinde açıklanabilir. Özellikle ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde tüketimi arttırmak amacıyla beyaz eşya, otomobil veya diğer ÖTV alınan ürünlerde vergi oranlarının düşürüldüğü görülmektedir. ÖTV artan oranlı bir vergi tarifesine sahip olduğu için indirim oranın, satış fiyatı üzerinde ki etkisi bir hayli karmaşık olacaktır. Bu yüzden site içerisinde bulunan 2020 ÖTV hesaplama robotu ile oranlarda gerçekleşen indirimin, tutar değerini öğrenebilirsiniz. 

ÖTV sıfır araçlar için; silindir hacmi, araç satış fiyatı üzerinden hesaplanan vergi türü olarak uygulanmaktadır. Bu yüzden ÖTV hesapla uygulamalarını kullanarak ödenecek vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. Oranlar yıllara göre ve satış fiyatlarına göre güncellenmektedir. 2020 ÖTV hesaplama için ilgili kurumlardan yardım alabilirsiniz.Fakat herhangi bir kuruma müracaat etmeden, kullanımı oldukça basit olan vergi hesaplama robotları ile doğru tutarları öğrenmeniz de mümkündür. 

ÖTV İndirimi Ne Zaman Gelecek? 

ÖTV indirimi hakkında, yetkili makamlardan net bir açıklama yapılmasa da ilerleyen dönemler içerisinde vergi indirimine gidilmesi beklenebilir. Mevcut ekonomik durum göz önüne alındığında geçmiş yıllar içerisinde ki piyasa verilerine ait dönemlerde vergi indiriminin gerçekleştiği görülmektedir. ÖTV indiriminin gerçekleşmesi ile ödenecek vergi tutarını 2020 ÖTV hesaplama robotu ile öğrenebilirsiniz. 

2020 ÖTV hesaplama uygulamaları mevcut vergi tarifelerine göre güncellenmektedir.  Vergi indiriminde yararlanabilmek için belirlenen süreler içerisinde araç alım işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Vergi indirimi sadece oranlar üzerinden değil vergi üst dilimlerinin yükseltilmesi şeklinde de gerçekleşmektedir. Örneğin; 2020 ÖTV hesaplama için kullanılacak olan 1600 cm³ motor hacimli araç için 120.000 TL olan üst dilimi 150.000 TL ye çıkartılabilir. Uygulamada şuan bu şekilde tarifeler bulunmasa da tarife üst dilimlerinin arttırılması örnekteki gibi gerçekleşmektedir. 

ÖTV İndiriminden Kimler Faydalanabilir? 

ÖTV indiriminde süresiz olarak faydalanabilecek olanlar engelli bireyler olarak belirlenmiştir. Engel düzeyi %90 olarak gerçekleşen bireyler ÖTV’siz olarak araç sahibi olabilir. Araç kullanımı ise 3.derece akrabalarına kadar izin verilmektedir. ÖTV hesaplama uygulamaları ile ne kadar tutarda vergi indiriminin gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz. 

İstisna olarak uygulanan ÖTV indirimlerinde ise herkes faydalanabilmektedir. İndirilen oran miktarı kadar, satış fiyatı üzerinden indirime gidilmektedir. ÖTV hesaplama ile indirim avantajlarını görebilir, diğer farklı segmentte ki araçlar ile satış fiyatları arasında kıyaslama yapabilirsiniz. 

ÖTV Neye Göre Hesaplanır? 

Özel tüketim vergisi ya da kısaltması olarak kullanılan ÖTV araç silindir hacmine bağlı olarak gerçekleştirilen oranlar hile hesaplanmaktadır. Oranlar ise motor hacmine bağlı olarak artmaktadır. Halk arasında silindir hacmi; 1,6 motor, 2,0 motor gibi isimler ile bilinmektedir. Bu tür sayısal değerler aslında yuvarlama değerlerdir. ÖTV hesapla uygulamaları ile talep ettiğiniz araca ait tüm vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. 

2020 ÖTV hesaplama içeriklerine ulaşarak güncel özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi oranlarına ulaşabilir, talep ettiğiniz araca ait motor hacmine karşılık gelen vergi oranının öğrenebilirsiniz. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile kısa sürede KDV dahil tüm vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. Araç alımı satımında, araç satış fiyatından önce ÖTV hesaplanmaktadır. Sebebi ise ÖTV oranlarının araç fiyatını neredeyse ikiye katlamaktadır.  

Silindir Hacmine Göre ÖTV Oranları 

Otomobiller için belirleyici unsur silindir hacmi olmaktadır. Aracın bulunduğu segment veya taşıma kapasitesi gibi durumlar satış fiyatı içerisinde değerlendiği için önem arz nokta aracın silindir hacmi olmaktadır. ÖTV hesapla içerikleri ile güncel oranlara ulaşabilirsiniz. ÖTV indirimlerine gidildiği zaman aslında olan oranlarda gerçekleşen puan indirimidir. Olası indirim tutarlarını öğrenmek için 2020 ÖTV hesaplama uygulamasına göz atabilirsiniz. 

ÖTV indirimi genel itibariyle sıfır araç almak isteyen herkesi ilgilendirmektedir. Vergi oranlarında bir birimlik indirim araç net satış fiyatlarına oldukça etki etmekte ve büyük oranda araç net satış fiyatını düşürmektedir. Sıfır araçlar için belirlenen ÖTV oranları ise silindir hacmine göre artmaktadır. Silindir hacmi için 1600 cm3 den az olan araçlar için %50 gibi oran belirlenirken,2000 cm3 den fazla olan araçlar için %110 gibi oran belirlenmiştir. Güncel tüm ÖTV oranlarına ulaşmak için 2020 ÖTV hesaplama robotu kullanabilirsiniz. 

KDV Neye Göre Hesaplanır? 

Katma değer vergisi konu itibari ile kapsamı en geniş olan vergi türlerindendir. Otomobil satışlarında ÖTV’siz oran üzerine uygulanmaktadır. ÖTV hesapla uygulaması ile güncel KDV oranına ait vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. Katma değer vergisi ürüne göre sabit oranlı olarak uygulanmaktadır. Fakat ürün türüne göre; %1, %8 ve %18 gibi oranlar kullanılmaktadır. Araçlar için belirlenen KDV oranı sabit %18 olarak belirlenmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.