ÖTV Neye Göre Artıp Azalıyor?

ÖTV Neye Göre Artıp Azalıyor?

ÖTV matraha göre artan oranlı tarifeye sahip vergi türleri arasında yer almaktadır. Düzenleyici işlemlere ait konulardan ve lüx harcamalardan oluşan giderlere bağlı olarak vergi alınmaktadır. Bu durumda ÖTV neye göre artıp azalıyor sorusu birçok mükellefin kafasında oldukça soru işareti bırakan sorular arasında yer almaktadır. ÖTV hesaplama işlemi, son yıla ait belirlenen güncel oranlar ve ürün özellikleri dikkate alınarak gerçekleşmektedir. 

ÖTV miktarının artıp azalmasında etkili olan faktör oranların değişim göstermesi olarak açıklanabilir. Fakat oranların değişim göstermesi ise tamamen ürün özelliklerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Vergi oranları oluşturulurken vergiye konu olan ürünün lüx ihtiyaç kategorisinde ya da demerit ürünler olup olmadığı dikkate alınmaktadır. Araçlarda ÖTV alınmasının farklı nedenleri bulunmaktadır. Fakat en belirleyici unsuru olarak karbondioksit oranını dengelemek veya daha genel açılım ile sosyal fayda sağlamak olarak gösterilebilmektedir. 

ÖTV Oranlarının Artıp Azalması 

ÖTV advolerem vergi kapsamında yer almaktadır. Bu yüzden vergi oranlarının belirleyicisi olarak ürün değeri baz alınmaktadır. Araçlarda ürün değeri satış fiyatı olarak gerçekleşmektedir. Bu yüzden net vergi miktarına ulaşırken ürün satış fiyatı üzerinden matraha ulaşılır ve bu matrahın bulunduğu sınıfa ait motor hacmine bağlı olarak ÖTV hesaplama işlemi gerçekleşmektedir. ÖTV neye göre artıp azalıyor sorusuna ise bu şekilde yanıt verilmektedir. 

ÖTV oranları araçlarda motor hacmine bağlı olarak; %45, %50,%60,%100,%110 güncel oranlardan uygulanmaktadır. Araç satış fiyatına bağlı olarak ÖTV ve KDV eklenmesi ile ödenecek net vergi tutarları ile birlikte nihai satış fiyatına ulaşılmaktadır. Ödenmesi gereken net vergi tutarlarını öğrenmek için hesaplama uygulamalarını kullanabilirsiniz. 

ÖTV Neye Göre Belirlenmektedir? 

Özel tüketim vergisinin belirlenme usulü ürün değerine göre gerçekleşmektedir.  ÖTV neye göre artıp azalıyor başlıklı içeriğe ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. ÖTV’nin belirleyici unsuru ürün değerine göre farklılık gösterebileceği gibi sosyal fayda çarpanı da oldukça önem taşımaktadır. Sosyal fayda çarpanı ise gelir adaleti sağlama ilkesi ile doğru orantılı bir şekilde gerçekleşmektedir.  Bu şekilde aynı zamanda gelir adaleti de sağlanarak verginin adaleti ilkesi yerine getirilmektedir. ÖTV hesaplama işlemi ise basit olarak vergi matrahına ait dilimin bulunduğu motor hacmine karşılık gelen oran ile işlem yapılması sonucu olarak gerçekleşmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.