Özel Tüketim Vergisi Ötv Kanunda Yeni Düzenlemeler

Torba tasarının üçüncü bölümünde yer alan yasaların kabul edilmesi ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanununda da önemli düzenlemelere gidilmiş oldu. Bir çok konuda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi gerçekleşti. Yeni kabul edilen yasalara ve gerçekleştirilen düzenlemelere göre sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içecekleri, soğuk çay ve meyveli içecekler de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamına dahil edildi. Yeni kanun ile bahsi geçen bu içecekler için artık yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) söz konusu durumda. Ayrıca torba tasarının üçüncü bölümünde yer alan ve kabul gören yeni kanuni düzenlemeler ile engelliler için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinde de değişiklikler gerçekleşti. Buna göre artık engelliler için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti yalnızca; hesaplanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bedeli ve diğer tüm vergiler dahil olmak üzere 200 bin TL sınırını aşmayan araçlarda geçerli olacak.

 

Otomobillerde Kullanılan Elektronik Aksamların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Geri İade Edilecek

Yapılan düzenleme ile birlikte torba yasada kabul edilen bir başka konu ise otomobillerde kullanılan elektronik aksamlar ile ilgili. Torba tasarının 3. bölümünün kabulü ile birlikte Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemelerine eklenen bir başka durum ise otomobil imalatında kullanılan hoparlör, radyo ya da monitör gibi çeşitli elektronik aksamlar için ödenen ve ödenmesi hukuki yükümlülük olan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV), bu ürünlerin imalatçılarına geri ödenmesinin sağlanması ile gerçekleşti. Artık yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile kanuna eklenen madde sayesinde hoparlör, radyo, ekran vb. gibi elektronik akşamlara ödenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) imalatçılara geri ödenecek.

 

Engelli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Muafiyeti Düzenlemesi

Engelli vatandaşlar için otomobil alımlarında söz konusu olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinde yeni düzenlemeler yapıldı. Torba yasa ile gelen düzenlemeler dahilinde artık engelli vatandaşlarımız hesaplanmış olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatı ve diğer tüm vergiler de dahil olmak üzere toplam ücreti 200 bin TL’yi geçmeyen otomobillerde muafiyet hakkından yaralanabilecek.

Yapılmış olan bu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş durumda.

Önerge ile kabul edilen yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile artık engelli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti motor silindir hacmi 1600 cm3 ve aşağısında olan araçlarda vergi dahil olmayan fiyatı 90 bin TL sınırının altında kalan araçlar için uygulanacak. Bu uygulama ile önceki kanuna göre kapsamda olan otomobillerin yaklaşık yüzde 16’sının yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile muafiyet dışında kalıyor. Maliye Bakanı Naci Albağ özellikle bu noktaya dikkat çekerek engelli vatandaşlar için tanınan ayrıcalığın kötüye kullanıldığını ve pahalı araçların satışlarında artışa sebep olduğunu ifade etti.

 

Meyve Suları da Zararlı, Artık %10 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Alınacak

Sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş ve tatlandırılmış ve aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler haricinde her türlü soğuk çay, meyve suyu, enerji içecekleri, gazlı içecekler, sade veya meyveli gazozlar, limonatalar, alkolsüz biralari nektarlar gibi bir çok içecek; 4760 sayılı kanunda yer alan insan sağlığına zararlı ürün ve mallardan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınması gerektiğine dair madde üzerine Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zorunluluğuna dahil edildi. Bu sebeple yeni düzenleme ile birlikte söz konusu olan bu içeceklerden de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 10 oranında alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir