Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı?
Engeli bulunan kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırabilmek adına getirilen uygulamalar arasında yer alan özürlü araç alımı için yaygın kanının aksine rapor oranı aranmamaktadır. Diğer uygulamalarda kişinin en az yüzde 40 oranında raporu bulunması talep edilirken özürlü araç alımı şartları arasında rapor oranı aranmamaktadır.
Bunun yerine araç satın almak isteyen ve engelli olduğunu ibraz ettiği rapor ile kanıtlayan kişinin özür raporunda “H sınıfı ehliyet alabilir” ve “özel donanımlı araç araç kullanabilir” ibarelerinin yer almaları yeterli görülmektedir. Burada önemli olan ÖTV’siz araç almak isteyen engellilerinin taşımaları gereken niteliklerdir. KDV’siz ve ÖTV’siz araç alma hakkından yararlanmak isteyen engellilerin mutlaka en az yüzde 90 oranında engelli olduğuna dair raporunun bulunması gerekmektedir. Bu kişilerin satın almak istedikleri araçları üçüncü dereceye kadar olan akrabaları ya da ücret karşılığı tutacakları şoförlerin kullanmaları gerekmektedir.
Aracı özel şoförün kullanması tercih edilirse bu durumda noter onaylı iş sözleşmesinin ibraz edilmesi şartı da bulunmaktadır. Bu şekilde satın alınan araçların 5 yıl boyunca satılmaları ya da farklı şekillerde el değiştirmeleri yasalar ile yasaklanmış durumdadır. Yüzde 90 altında engeli bulunan kişilerin satın alacakları araçlarda ise ÖTV indirimi için farklı oranlar uygulanmaktadır. Burada satın alınacak aracın modeli, fiyatı ve aracı satın alacak kişinin yüzde kaç oranında engeli bulunduğu gibi farklı kriterler uygulanmaktadır.
Bu tip alımlarda özürlü indirimi uygulandığı zaman aracın özürü olan kişinin kullanımı için özel donanıma sahip olması şartı aranmaktadır. Donanım nedeni ile de aracı sadece engelli kişinin kullanması yasal bir zorunluluktur ve engelli donanımı takılan aracın bir başka kişi tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır. Bunun tespit edilmesi halinde çok ciddi cezalar kesileceği için kesinlikle özürlü indirimi ile satın alınan özel donanıma sahip araçların sadece engelli kişinin kendisi tarafından kullanılması gerekmektedir. Ancak yüzde 90 üzerinde engeli olan kişilerde aracı engeli olan kişinin kendisinin kullanamaması nedeni ile böyle bir zorunluluk bulunmamakla beraber 3. derece yakın akrabalar ya da ücreti karşılığı tutulan özel şoförün aracı kullanması mümkündür.

90
Kimler Neler Demiş?

avatar
59 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
75 Comment authors
Hüseyin Mehmet BayramMahmutDoganSerhatFatih Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Merhabalar Benim Nenemin %91 oranlı bir engelli raporumuz var Şimdi ben araba almak istiyorum hocam soru soracam tek konu bu
araba alıcam mesela aldığım araba atıorum 75 bin tl raporla 51 bin tlye düşüp ben 20 bin tl nakit verip diğer geri kalanı onlar tarafından taksitli ödeme seçenekleri bulunuyormu rapor üstünde yoksa alınan araba rapordan düşen fiyat hariç hepsini peşinmi ödemek gerekiyor ?

Harun
Ziyaretçi
Harun

Kardeş şöyle bişey var arabanın %60 ı kadar taksit yaptırabiliyosun geri kalanınıda nakit vericeksin bu kadar

Lara
Ziyaretçi
Lara

Merhaba, Benim annem de 80 yaşında , acaba siz nineniz için raporu nasıl aldınız. Engeli neydi acaba? Annem yaşlılıktan dolayı yürüyemiyor ve kalp rahatsızlığı, tansiyon rahatsızlığı var.

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

arkadaşım ,
araç engelli kişi adına tescil edileceği için kredi(taksitlendirme) onun adına çıkması lazım ama %90 engelli olduğu için gelir beyan edilemiyor ( bakım maaşı sayılmamaktadır bu bakıcısı olarak adlandırılan kişinindir. ) bu sebepten kredi değerlendirmesi yapılamadığından yetkili satıcı bayine otv hariç geri kalan rakamın tamamı ödenmesi gerekmektedir . ( eksik rakamı dışarı bir bankadan ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz )

armagan yılmaz
Ziyaretçi
armagan yılmaz

soyle albalirsin 50 milar peşinat vermen lazım araba 1 hafatay kadar teslim oluyor

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Yok ben aldım hepsi nakit

Osman efe
Ziyaretçi
Osman efe

Kızımı %72 engeli var arac alabiliyozmu aracı ben kullanicam

Bedriye culha oğlu
Ziyaretçi
Bedriye culha oğlu

Kızım 13 yıl önce kaza gecirdi yüzde yüz rapor verdiler halencalismiyor tekrar rapor mu lazım arabayi ben kullanmak zorundayım

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Kızımın 1 yıl geçerlilik olma şartıyla %60 özürlü raporu verildi.bu haktan yararlana bilirmiyim ne yapmam gerekiyor

Murat
Ziyaretçi
Murat

Benim de bir yıl süreyle vermişler abi en az 2 yıl süreyle olmasi gerekiyor sanırım

ahmet çetiner
Ziyaretçi
ahmet çetiner

Babamın %84 raporu var arac alabilirmi .alırsa sadece kendisini mi kullanir ?

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

yanlız kendı kullanır yuzde 90 olursa sızde kullanabılırsınız

ahmet çetiner
Ziyaretçi
ahmet çetiner

Babamın %84 raporu var engelli araç alabilirmi ?
Alırsa sadece kendisimi kullanabilir ?
% kaç indirimden faydalanabilir.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Ahmet bey cevap alabıldınız mı sızınle aynı durum dayım

Bilal
Ziyaretçi
Bilal

5 yaşında çocuğum var yüzde 40 zihinsel engelli raporu var daHa önce 2 şimdi yeni aldığımız 3 yıllık Rapor var araba alabiliyormuyiz

AHMET
Ziyaretçi
AHMET

Özürlü araç almak için Rapor süresinin bitiş tarihinden 6 ay önce alınmalıdır gibi bir sınırlama varmı?

sedat bayar
Ziyaretçi
sedat bayar

ben %72 engeli raporum var arac alabiliyozmu aracı ben kullanicam

Ilyas
Ziyaretçi
Ilyas

Slm benim rapor 68 rapor var sıfır araba alabiliyor mu yüz

serkan
Ziyaretçi
serkan

selam benimde yuzde 68 raborumm var arbaa ala bilirmiyimmm

cengiz dinçsal
Ziyaretçi
cengiz dinçsal

merhaba ben sizin sitenizdeki yorumları okudum bende bir sey sormak istiyorum musadenizle benim 66 yaşında babamın %84 raporu var 2011yılı içinde almıştık o dönem rahatsızlık ları sol bacak diz üstü kesik %48 ve alzaymır %70 olarak belirtilmiş son 5 yıl içinde başka rahatsızlıklzrı da oldu ömür boyu sabah akşam nefes darlığı için makineyle 2.şer adet ilaç kullanması gerekiyor fakat bu raporda şu an için geçmiyor ve şu an kız kardeşim evde bakım ücreti alıyor benim size sormak istediğim biz son rahatsızlığını rapora işletmek istersek ve ötv indiriminden faydalanmak istersek hangiyolu izlememiz gerekir ve kardeşimin evde bakım ücreti tehlikeye girermi ilginize… Read more »

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

RAPORUNU YUZDE 90 A CIKARTIN 1 DERECE YAKINI OLDUGUNUZ DAN OTV INDIRIMINN EN FAYDALANARAK ARAC ALABILIRSINIZ

Güngör
Ziyaretçi
Güngör

Sizde biliyorsunuz ki 1.8 Hybrid araçlar 1.6 motorlu araçlar ile aynı sayılıyor. Peki engelli raporu ile alınıla bilinir mi ??

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

Motor hacmi 1.6 olduğu için 1.8 HYBRİD araçlar bu kapsamda alınabilir. burada önemli olan nokta ötv oranının 60 ve altında olmasıdır .

sundus
Ziyaretçi
sundus

merhaba ,
benim raporum yüzde 33 otomatik vites kullanabilir h sınıfı ehliyet alabilir yazıyor ben bu raporla otv indirimi alabilirmiyim ne kadar alabilirim bunun hakkında netye başvurmalıyım ne yapmalıyım bilgi verirmisiniz

Ibrahim
Ziyaretçi
Ibrahim

Alırsın h Sınıfı ehliyet ve otomatik vites araç yazıyorsa

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

vergı ındırımınden faydalanmanız ıcın en az yuz de 40 olmalı yasa boyle

Tamer
Ziyaretçi
Tamer

Bizim %90 6 ay geçerli özürlü raporumuz var onunla araç alabilirmiyiz geçerlimidir ?

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

Benim bildiğim bizde alcakcık %98 vardı raporun bitmesine 3 ay kalmıştı alamadık.en az 6 ay üstünde olması lazım.5 buçuk ay kaldıysa alamazsin

nuray
Ziyaretçi
nuray

merhabalar babamın sol ayağı bilekten hissetmiyor ve ehliyetide yok acaba babam için bana araba verirlermi

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

engelli araçlarında hak yalnızca engelli kişinindir.
raporla tesbit edilmiş %40 üzeri bir engeli olması durumunda sadece kendisi (EHLİYET ŞARTI İLE) – %90 üzeri bir rapor olması durumunda ise herkes kullanabilir . hak yalnızca engellinin olduğu için her durumda da ruhsat engelli adına düzenlenir .

Davut
Ziyaretçi
Davut

Hocam engelli raporun ;℅87 araba alabilir miyim …Kimler kullanabilir bilgi verebilirminiz rica

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

%87 raporu 90 a yükselmediği müddetçe sadece engelli kullanabilir . 90 üzeri raporda herkes kullanabilir

Eren arslan
Ziyaretçi
Eren arslan

Mrb benim babamın yüzde 60 engelli raporu var.arac alabilirmiyız fiayıtı ve avantajları olurmu.yoksa rapor işe yaramazmı.hundai i20 model düşünüyoruz

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

%90 Altında olan raporlarda aracı sadece engelli kullanabilir .

sıddık kaya
Ziyaretçi
sıddık kaya

YANLIŞ.
%90 altındakiler için de kendisinin özel tertibatla kullanabileceği arabayı üçüncü dereceye kadar yakınları ve yanında çalıştırdığı şöför de kullanabilir. Karayolları Trafik Yönetmeliği (madde 53 (c) RG-17/4/2015-29329 ile değişik)

Merter Güngören
Ziyaretçi
Merter Güngören

Peki göz görmüyor bulanık görüyor
% 70 e engelli kişi kullanamaz nasıl olacak

Murat
Ziyaretçi
Murat

Mrb. 2 yıl önce sol bacağından tümör çıktı ve tümör çıkarılıp tümör kısmını kesip protez taktılar ve tam diz bölgesinde. Yürümekte zorluk çekiyorum bi de bacağım 2 cm kısaldı. 1 yıl süreyle 85 oran rapor verdiler geçen yıl yapmıştım ve rapor süresi bitti. Yeni rapor alıp %90 mi olmasi gerek araba almam için yoksa gerekmezmi.

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

ENGELLI ORANI YUZDE 40 VE UZERI OLANLAR ALABILIR YUZDE 90 OLAN YANI IHTIYACLARINI KENDI KARSILAYAMAYANLAR ISE VEKALET VEREREK ANNE BABA 1 DERECE YAKINLARI ARACI ENGELLI ADIA ALIR VE KULANIRLAR

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

bu kanunda ufak bir değişiklik oldu 1.derece zorunluluğu 3.dereceye sonrasında ise yakınlık derecesi zorunluluğu kalkmıştır .
%90 için yakınlık zorunluluğu kalkmıştır sadece yurt dışından getirilenler için 3.derece zorunluluğu vardır yani engellinin babasının devam eden 2.kuşat çocukları ‘kız,oğul,torun ve eşleri ‘ olarak değişmiştir .

Ahmet can lara
Ziyaretçi
Ahmet can lara

%37raporum var araba alabilirmiydim

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

ALAMAZSIN EN AZ YUZ DE 40 OLMALI

Yavuz
Ziyaretçi
Yavuz

Merhaba hocam annemin raporu yüzde 92 kısmen bağımlı acaba araç alabilir miyim

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba arkadaşlar annemin yüzde 68 engelli raporu var ne gibi haklardan yararlanabiliriz mesela birinci derece yakını oğlu olarak otomobil alabilirmiyim

abdullah
Ziyaretçi
abdullah

annen ehlıyet cıkartırsa kendı adına alabılır sız kullanamazsınız yada rapor oranını yuzde 90 a cıkartmalı

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

%90 Altındaki tüm raporlarda sadece aracı üzerine alacak kişi kullanabilir(yani engelli kişi) . sizin kullanmanız sadece 90 üzeri bir raporla olabilir .

SALİH
Ziyaretçi
SALİH

2014 MODEL ARABAM VAR SÜRE DOLMADAN DEVRİNİ YAPA BİLİRMİYİM YADA YENİSİNİ ALA BİLİRMİYİM

Muhammed mahmut demir
Ziyaretçi
Muhammed mahmut demir

yenisini alabilmeniz için(mevcut aracın satışı) ;
1 süreyi dolduracaksınız
2 engelli raporlu bir kişiye satacaksınız
3 ötv rakamını vergi dairesine ödeyeceksiniz

bunların dışında hiç bir işlem olamaz .

Ümit özçevik
Ziyaretçi
Ümit özçevik

Isitme engelli %71 rapor u olan biri otv siz arac alabilir mi

Mevlüt
Ziyaretçi
Mevlüt

Merhaba benim annem yüzde 86 özürlü görme engelli 90 altı kendi kullanacak ibaresi var ama annem görme engelli kanun sadece özürlünün kendisine müsade ediyor araç alabilmek için ne yapmak gerekir

Eren
Ziyaretçi
Eren

Babam yüzde 90 engelli ama raporu 1 yillik bu rapor ile arac alabilirmiyiz

Mücahit
Ziyaretçi
Mücahit

Yüzde 90 engelli ve 1 yıllık raporu var ise rapor bitim tarihine 6 ay kalıncaya kadar alabilirsin. Son 6 ay alamazsın.

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Merhaba annem %29 engelli raporu aldı.2002 yılından beri b sınıfı ehliyeti var.yanliz raporda not olarak h sınıfı ehliyet alır araç kullanır kullanamaz vs.. gibi notlar yok.elimdeki raporla.saglikmkuruluna o başvurup tekrar mi yazdirmam mi gerekiyor.otv dirimli araç almak için ne yapmam.gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

Ahmet ayaz
Ziyaretçi
Ahmet ayaz

Bizim kizimiz 7 yasin da epilepsi hastasi ozurlu raporu 52 arac aliminda faydalana biliyormuyuz

MURAT
Ziyaretçi
MURAT

MERHABA ANNEM % 79 ENGELLİ RAPORU ALDI.BİLDİĞİM KADARIYLA BU ORANLA ARACI SADECE KENDİSİ KULLANABİLİYOR.FAKAT SOYLE BI DURUM VAR ANNEMİN EHLİYETI YOK VEDE ANNEM 77 YASINDA DOLAYISIYLA EHLIYET ALAMAZ YASINDAN DOLAYI.BU DURUMDA BENIM NE YAPMAM GEREKİYOR.

Sevgi
Ziyaretçi
Sevgi

Merhaba , babamın %52 ağır engelli raporu var ve ehliyet alamaz araba kullanamaz diyor , babamın üzerinden araba almak istiyorum bundan nasıl yararlanabilirim

Abdurrezak Gundoğan
Ziyaretçi
Abdurrezak Gundoğan

Benim sağlık sorunlardan dolayı %57’5 raporuyum araç almak istiyorum acaba faydalanabilirmiyim

KİBAR
Ziyaretçi
KİBAR

% 60 ENGELLİ RAPORUM VAR SÜRESİZ ACABA ARAÇ ALBİLİYORMUYUM

Umut
Ziyaretçi
Umut

Raporum yüzde 92 ye cıktı özel tertibatlı verirler mi ben kullanacağım da

ramazan
Ziyaretçi
ramazan

%40 ortopedik %40 epilepsi olanlar araç alabilirmi heyet raporu %64

Murat
Ziyaretçi
Murat

Hocam merhaba yüzde 60 raporla ÖTV indirimi araç alabilirmiyoz

Ümit özçevik
Ziyaretçi
Ümit özçevik

Otv siz arac aliminda %71 rapor u olan isitme engelli kardesim de alabilir mi sadece isitme engelli kendisi . Ben arac satici bayisine gittigimde en az % 90 olmasi gerek diyorlardi . Simdi engelli ayrimi mi yapiliyor bu mantıksız degil mi her engelli bireylerin hayatlarini kolaylastirmak icin esitlik sart. Bence .

Ceyda
Ziyaretçi
Ceyda

Benim /100 /49 engelimvar sizce araba alma şansım varmı

Ali uçar
Ziyaretçi
Ali uçar

Merhaba benim engelli raporum %75 acaba ötvsiz araç alabilirmiyim.cevap verirseniz sevinirim

Cumhur
Ziyaretçi
Cumhur

Oğlum %60 otizm indirimli sıfır araç alabilirmiyim

MEHMET ALİ AVCU
Ziyaretçi
MEHMET ALİ AVCU

BENİM YAŞIM 67 BANA SÜRELİ 100/100 ENGELLİ RAPORU VERİLDİ BİR YILLIK,6 AYSONRA TEKRAR AYNI DOKTORLARA MUAYENE OLMAM İSTENDİ BEN KRONİK KOAH VE ÜLSERATİF KOLİT 2012-DİSTAL TUTULUMLU OPERE AC CA ARTI ONKOLOJİK HASTASI OLARAK HERHANGİ BİTEDAVİYE GİRMEDİM İYİ HUYLU DEDİLER.BANA KARDİYOLOJİDEN 100/10 SİNDİRİM SİSTEMİNDEN 100/25 GÖZDEN 5 SOLUNUM SİSTEMİNDE 100/80ONKOLOJİDEN 100/20 VE 60 YAŞ ÜSTÜ İLAVE 100/10 VERİLMİŞ.SORU 1 BU ŞEKİLDE ARABA ALABİLİRMİYİM,2BU RAPORUNSÜRELİ OLMASININ NEDENİ ACABA HANGİ DOKTORDAN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR.TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

Ziya
Ziyaretçi
Ziya

Merhaba benim C Sınıfı ehliyetim vardı. Beyin kanaması sonucu Kısmi felç geçirdim. H sınıfı ehliyete dömüştürmek için Trafik Müdürlüğüne giitim ve hastaneye sevk etti, kuruldan kullanamaz yazısı geldiği için Ehliyetim iptal oldu. Şimdi tekrardan Araç Kullanma Durumumun tespiti için Kurula gitsem % 90 ve üzeri rapor alabilirmiyim. İşe girerken aldığım % 50 3.Derece Vergi İndiriminden (Sürekli) faydalanmatım. Yardımlarınızı beklerim. Saygılarımla

Mehmet Salih ince
Ziyaretçi
Mehmet Salih ince

Hocam engelliyim yüzde kırk altı raporum var araba almak istiyorum ne yapmalıyım saygılarımla

Coşkun Canpolat
Ziyaretçi
Coşkun Canpolat

merhaba benim iç hastalıklarından %80 engelli raporum var ben ötv den yararlanabiliyormuyum ve ayrıca benim dışımda kimler kullanabiliyor aracı ?

Fatma ünlü
Ziyaretçi
Fatma ünlü

Merhaba benim oğlum 2015doğumlu yüzde 84.8 özürlü rapaoru var onun adına araba alabilir mıyım indirimden faydalana bilir miyim lütfen cvp teşekürler şimdiden

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Merhaba benim hala mın oğlunun /87 ve /52 raporu var. ÖTV den yarar lana biliyor mu . iç hastalık /90 diyorlar . askerlik yapmadı askeriye /100 çürük verdi .askeriyenin verdiği rapor gecerlimi.tsk

selami
Ziyaretçi
selami

benim bedensel olmayan %60 raporum var engelli aracı alabilir miyim?

Sefer akkoyun
Ziyaretçi
Sefer akkoyun

Benim %94 olumun adına araba alacam oglumun raporu 31 10 2014 tarihli süresizdir sorun yaşarmıyım yardımcı olabilirmisiniz

memet
Ziyaretçi
memet

benim eşim %83 ağır üzürlü 1 yl raporu var ÖTV’siz araç almak istiyorum alabilirmiyim kimin bilgisi var nasıl yardımçı olursunuz

Sabri
Ziyaretçi
Sabri

Benim 0/47 raporum var sürekli araç alabilirmiyim indirimli

ayhan
Ziyaretçi
ayhan

ben suan ıc hastalık var yuzede 55 verdıler arac alabılırmıyım

Servet kocacık
Ziyaretçi
Servet kocacık

Kızımın yüzde 71raporu var bende alabilirim araç

Senol gunes
Ziyaretçi
Senol gunes

13 yaşında bedensel yurüyemiyo kızım var yüzde 89 raporu var araç alabilirmiyim lütven cevap bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Ozgr ayz
Ziyaretçi
Ozgr ayz

Merhaba %69 engel oranim var bende araç almak istesem alabilirmiyim napmam gerekiyor

Zarif Yıldıko
Ziyaretçi
Zarif Yıldıko

Merhabalar benim rapor oranım 78.8 buoranla araç alabilirmiyim yada ne tür haklarım var

Sadık Çelebi
Ziyaretçi
Sadık Çelebi

%62 Engelli raporum var sıfır araç için ÖTV’den yararlanabilir miyim?

Emrah Ateş
Ziyaretçi
Emrah Ateş

Selamünaleyküm iyi akşamlar benim zihinsel engelli kardeşim var.%70 raporu var.nasıl araç alabilirim bir yol gösterir misiniz.bu konuda hiç bir bilgim yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.tesekkürler