Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı?
Engeli bulunan kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırabilmek adına getirilen uygulamalar arasında yer alan özürlü araç alımı için yaygın kanının aksine rapor oranı aranmamaktadır. Diğer uygulamalarda kişinin en az yüzde 40 oranında raporu bulunması talep edilirken özürlü araç alımı şartları arasında rapor oranı aranmamaktadır.
Bunun yerine araç satın almak isteyen ve engelli olduğunu ibraz ettiği rapor ile kanıtlayan kişinin özür raporunda “H sınıfı ehliyet alabilir” ve “özel donanımlı araç araç kullanabilir” ibarelerinin yer almaları yeterli görülmektedir. Burada önemli olan ÖTV’siz araç almak isteyen engellilerinin taşımaları gereken niteliklerdir. KDV’siz ve ÖTV’siz araç alma hakkından yararlanmak isteyen engellilerin mutlaka en az yüzde 90 oranında engelli olduğuna dair raporunun bulunması gerekmektedir. Bu kişilerin satın almak istedikleri araçları üçüncü dereceye kadar olan akrabaları ya da ücret karşılığı tutacakları şoförlerin kullanmaları gerekmektedir.
Aracı özel şoförün kullanması tercih edilirse bu durumda noter onaylı iş sözleşmesinin ibraz edilmesi şartı da bulunmaktadır. Bu şekilde satın alınan araçların 5 yıl boyunca satılmaları ya da farklı şekillerde el değiştirmeleri yasalar ile yasaklanmış durumdadır. Yüzde 90 altında engeli bulunan kişilerin satın alacakları araçlarda ise ÖTV indirimi için farklı oranlar uygulanmaktadır. Burada satın alınacak aracın modeli, fiyatı ve aracı satın alacak kişinin yüzde kaç oranında engeli bulunduğu gibi farklı kriterler uygulanmaktadır.
Bu tip alımlarda özürlü indirimi uygulandığı zaman aracın özürü olan kişinin kullanımı için özel donanıma sahip olması şartı aranmaktadır. Donanım nedeni ile de aracı sadece engelli kişinin kullanması yasal bir zorunluluktur ve engelli donanımı takılan aracın bir başka kişi tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır. Bunun tespit edilmesi halinde çok ciddi cezalar kesileceği için kesinlikle özürlü indirimi ile satın alınan özel donanıma sahip araçların sadece engelli kişinin kendisi tarafından kullanılması gerekmektedir. Ancak yüzde 90 üzerinde engeli olan kişilerde aracı engeli olan kişinin kendisinin kullanamaması nedeni ile böyle bir zorunluluk bulunmamakla beraber 3. derece yakın akrabalar ya da ücreti karşılığı tutulan özel şoförün aracı kullanması mümkündür.

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı” üzerine 90 yorumlar

 1. Merhabalar Benim Nenemin %91 oranlı bir engelli raporumuz var Şimdi ben araba almak istiyorum hocam soru soracam tek konu bu
  araba alıcam mesela aldığım araba atıorum 75 bin tl raporla 51 bin tlye düşüp ben 20 bin tl nakit verip diğer geri kalanı onlar tarafından taksitli ödeme seçenekleri bulunuyormu rapor üstünde yoksa alınan araba rapordan düşen fiyat hariç hepsini peşinmi ödemek gerekiyor ?

  1. Kardeş şöyle bişey var arabanın %60 ı kadar taksit yaptırabiliyosun geri kalanınıda nakit vericeksin bu kadar

  2. Merhaba, Benim annem de 80 yaşında , acaba siz nineniz için raporu nasıl aldınız. Engeli neydi acaba? Annem yaşlılıktan dolayı yürüyemiyor ve kalp rahatsızlığı, tansiyon rahatsızlığı var.

  3. arkadaşım ,
   araç engelli kişi adına tescil edileceği için kredi(taksitlendirme) onun adına çıkması lazım ama %90 engelli olduğu için gelir beyan edilemiyor ( bakım maaşı sayılmamaktadır bu bakıcısı olarak adlandırılan kişinindir. ) bu sebepten kredi değerlendirmesi yapılamadığından yetkili satıcı bayine otv hariç geri kalan rakamın tamamı ödenmesi gerekmektedir . ( eksik rakamı dışarı bir bankadan ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz )

  4. soyle albalirsin 50 milar peşinat vermen lazım araba 1 hafatay kadar teslim oluyor

  1. Kızım 13 yıl önce kaza gecirdi yüzde yüz rapor verdiler halencalismiyor tekrar rapor mu lazım arabayi ben kullanmak zorundayım

 2. Kızımın 1 yıl geçerlilik olma şartıyla %60 özürlü raporu verildi.bu haktan yararlana bilirmiyim ne yapmam gerekiyor

 3. Babamın %84 raporu var engelli araç alabilirmi ?
  Alırsa sadece kendisimi kullanabilir ?
  % kaç indirimden faydalanabilir.

 4. 5 yaşında çocuğum var yüzde 40 zihinsel engelli raporu var daHa önce 2 şimdi yeni aldığımız 3 yıllık Rapor var araba alabiliyormuyiz

 5. Özürlü araç almak için Rapor süresinin bitiş tarihinden 6 ay önce alınmalıdır gibi bir sınırlama varmı?

 6. merhaba ben sizin sitenizdeki yorumları okudum bende bir sey sormak istiyorum musadenizle benim 66 yaşında babamın %84 raporu var 2011yılı içinde almıştık o dönem rahatsızlık ları sol bacak diz üstü kesik %48 ve alzaymır %70 olarak belirtilmiş son 5 yıl içinde başka rahatsızlıklzrı da oldu ömür boyu sabah akşam nefes darlığı için makineyle 2.şer adet ilaç kullanması gerekiyor fakat bu raporda şu an için geçmiyor ve şu an kız kardeşim evde bakım ücreti alıyor benim size sormak istediğim biz son rahatsızlığını rapora işletmek istersek ve ötv indiriminden faydalanmak istersek hangiyolu izlememiz gerekir ve kardeşimin evde bakım ücreti tehlikeye girermi ilginize şimdiden teşekkür ederim iyi gümler dilerim

  1. RAPORUNU YUZDE 90 A CIKARTIN 1 DERECE YAKINI OLDUGUNUZ DAN OTV INDIRIMINN EN FAYDALANARAK ARAC ALABILIRSINIZ

 7. Sizde biliyorsunuz ki 1.8 Hybrid araçlar 1.6 motorlu araçlar ile aynı sayılıyor. Peki engelli raporu ile alınıla bilinir mi ??

  1. Motor hacmi 1.6 olduğu için 1.8 HYBRİD araçlar bu kapsamda alınabilir. burada önemli olan nokta ötv oranının 60 ve altında olmasıdır .

 8. merhaba ,
  benim raporum yüzde 33 otomatik vites kullanabilir h sınıfı ehliyet alabilir yazıyor ben bu raporla otv indirimi alabilirmiyim ne kadar alabilirim bunun hakkında netye başvurmalıyım ne yapmalıyım bilgi verirmisiniz

  1. Benim bildiğim bizde alcakcık %98 vardı raporun bitmesine 3 ay kalmıştı alamadık.en az 6 ay üstünde olması lazım.5 buçuk ay kaldıysa alamazsin

 9. merhabalar babamın sol ayağı bilekten hissetmiyor ve ehliyetide yok acaba babam için bana araba verirlermi

  1. engelli araçlarında hak yalnızca engelli kişinindir.
   raporla tesbit edilmiş %40 üzeri bir engeli olması durumunda sadece kendisi (EHLİYET ŞARTI İLE) – %90 üzeri bir rapor olması durumunda ise herkes kullanabilir . hak yalnızca engellinin olduğu için her durumda da ruhsat engelli adına düzenlenir .

 10. Hocam engelli raporun ;℅87 araba alabilir miyim …Kimler kullanabilir bilgi verebilirminiz rica

  1. %87 raporu 90 a yükselmediği müddetçe sadece engelli kullanabilir . 90 üzeri raporda herkes kullanabilir

 11. Mrb benim babamın yüzde 60 engelli raporu var.arac alabilirmiyız fiayıtı ve avantajları olurmu.yoksa rapor işe yaramazmı.hundai i20 model düşünüyoruz

   1. YANLIŞ.
    %90 altındakiler için de kendisinin özel tertibatla kullanabileceği arabayı üçüncü dereceye kadar yakınları ve yanında çalıştırdığı şöför de kullanabilir. Karayolları Trafik Yönetmeliği (madde 53 (c) RG-17/4/2015-29329 ile değişik)

   2. Peki göz görmüyor bulanık görüyor
    % 70 e engelli kişi kullanamaz nasıl olacak

 12. Mrb. 2 yıl önce sol bacağından tümör çıktı ve tümör çıkarılıp tümör kısmını kesip protez taktılar ve tam diz bölgesinde. Yürümekte zorluk çekiyorum bi de bacağım 2 cm kısaldı. 1 yıl süreyle 85 oran rapor verdiler geçen yıl yapmıştım ve rapor süresi bitti. Yeni rapor alıp %90 mi olmasi gerek araba almam için yoksa gerekmezmi.

  1. ENGELLI ORANI YUZDE 40 VE UZERI OLANLAR ALABILIR YUZDE 90 OLAN YANI IHTIYACLARINI KENDI KARSILAYAMAYANLAR ISE VEKALET VEREREK ANNE BABA 1 DERECE YAKINLARI ARACI ENGELLI ADIA ALIR VE KULANIRLAR

   1. bu kanunda ufak bir değişiklik oldu 1.derece zorunluluğu 3.dereceye sonrasında ise yakınlık derecesi zorunluluğu kalkmıştır .
    %90 için yakınlık zorunluluğu kalkmıştır sadece yurt dışından getirilenler için 3.derece zorunluluğu vardır yani engellinin babasının devam eden 2.kuşat çocukları ‘kız,oğul,torun ve eşleri ‘ olarak değişmiştir .

 13. Merhaba arkadaşlar annemin yüzde 68 engelli raporu var ne gibi haklardan yararlanabiliriz mesela birinci derece yakını oğlu olarak otomobil alabilirmiyim

  1. annen ehlıyet cıkartırsa kendı adına alabılır sız kullanamazsınız yada rapor oranını yuzde 90 a cıkartmalı

  2. %90 Altındaki tüm raporlarda sadece aracı üzerine alacak kişi kullanabilir(yani engelli kişi) . sizin kullanmanız sadece 90 üzeri bir raporla olabilir .

 14. 2014 MODEL ARABAM VAR SÜRE DOLMADAN DEVRİNİ YAPA BİLİRMİYİM YADA YENİSİNİ ALA BİLİRMİYİM

  1. yenisini alabilmeniz için(mevcut aracın satışı) ;
   1 süreyi dolduracaksınız
   2 engelli raporlu bir kişiye satacaksınız
   3 ötv rakamını vergi dairesine ödeyeceksiniz

   bunların dışında hiç bir işlem olamaz .

 15. Merhaba benim annem yüzde 86 özürlü görme engelli 90 altı kendi kullanacak ibaresi var ama annem görme engelli kanun sadece özürlünün kendisine müsade ediyor araç alabilmek için ne yapmak gerekir

  1. Yüzde 90 engelli ve 1 yıllık raporu var ise rapor bitim tarihine 6 ay kalıncaya kadar alabilirsin. Son 6 ay alamazsın.

 16. Merhaba annem %29 engelli raporu aldı.2002 yılından beri b sınıfı ehliyeti var.yanliz raporda not olarak h sınıfı ehliyet alır araç kullanır kullanamaz vs.. gibi notlar yok.elimdeki raporla.saglikmkuruluna o başvurup tekrar mi yazdirmam mi gerekiyor.otv dirimli araç almak için ne yapmam.gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

 17. Bizim kizimiz 7 yasin da epilepsi hastasi ozurlu raporu 52 arac aliminda faydalana biliyormuyuz

 18. MERHABA ANNEM % 79 ENGELLİ RAPORU ALDI.BİLDİĞİM KADARIYLA BU ORANLA ARACI SADECE KENDİSİ KULLANABİLİYOR.FAKAT SOYLE BI DURUM VAR ANNEMİN EHLİYETI YOK VEDE ANNEM 77 YASINDA DOLAYISIYLA EHLIYET ALAMAZ YASINDAN DOLAYI.BU DURUMDA BENIM NE YAPMAM GEREKİYOR.

 19. Merhaba , babamın %52 ağır engelli raporu var ve ehliyet alamaz araba kullanamaz diyor , babamın üzerinden araba almak istiyorum bundan nasıl yararlanabilirim

 20. Benim sağlık sorunlardan dolayı %57’5 raporuyum araç almak istiyorum acaba faydalanabilirmiyim

 21. Otv siz arac aliminda %71 rapor u olan isitme engelli kardesim de alabilir mi sadece isitme engelli kendisi . Ben arac satici bayisine gittigimde en az % 90 olmasi gerek diyorlardi . Simdi engelli ayrimi mi yapiliyor bu mantıksız degil mi her engelli bireylerin hayatlarini kolaylastirmak icin esitlik sart. Bence .

 22. BENİM YAŞIM 67 BANA SÜRELİ 100/100 ENGELLİ RAPORU VERİLDİ BİR YILLIK,6 AYSONRA TEKRAR AYNI DOKTORLARA MUAYENE OLMAM İSTENDİ BEN KRONİK KOAH VE ÜLSERATİF KOLİT 2012-DİSTAL TUTULUMLU OPERE AC CA ARTI ONKOLOJİK HASTASI OLARAK HERHANGİ BİTEDAVİYE GİRMEDİM İYİ HUYLU DEDİLER.BANA KARDİYOLOJİDEN 100/10 SİNDİRİM SİSTEMİNDEN 100/25 GÖZDEN 5 SOLUNUM SİSTEMİNDE 100/80ONKOLOJİDEN 100/20 VE 60 YAŞ ÜSTÜ İLAVE 100/10 VERİLMİŞ.SORU 1 BU ŞEKİLDE ARABA ALABİLİRMİYİM,2BU RAPORUNSÜRELİ OLMASININ NEDENİ ACABA HANGİ DOKTORDAN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR.TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Merhaba benim C Sınıfı ehliyetim vardı. Beyin kanaması sonucu Kısmi felç geçirdim. H sınıfı ehliyete dömüştürmek için Trafik Müdürlüğüne giitim ve hastaneye sevk etti, kuruldan kullanamaz yazısı geldiği için Ehliyetim iptal oldu. Şimdi tekrardan Araç Kullanma Durumumun tespiti için Kurula gitsem % 90 ve üzeri rapor alabilirmiyim. İşe girerken aldığım % 50 3.Derece Vergi İndiriminden (Sürekli) faydalanmatım. Yardımlarınızı beklerim. Saygılarımla

 23. Hocam engelliyim yüzde kırk altı raporum var araba almak istiyorum ne yapmalıyım saygılarımla

 24. merhaba benim iç hastalıklarından %80 engelli raporum var ben ötv den yararlanabiliyormuyum ve ayrıca benim dışımda kimler kullanabiliyor aracı ?

 25. Merhaba benim oğlum 2015doğumlu yüzde 84.8 özürlü rapaoru var onun adına araba alabilir mıyım indirimden faydalana bilir miyim lütfen cvp teşekürler şimdiden

 26. Merhaba benim hala mın oğlunun /87 ve /52 raporu var. ÖTV den yarar lana biliyor mu . iç hastalık /90 diyorlar . askerlik yapmadı askeriye /100 çürük verdi .askeriyenin verdiği rapor gecerlimi.tsk

 27. Benim %94 olumun adına araba alacam oglumun raporu 31 10 2014 tarihli süresizdir sorun yaşarmıyım yardımcı olabilirmisiniz

 28. benim eşim %83 ağır üzürlü 1 yl raporu var ÖTV’siz araç almak istiyorum alabilirmiyim kimin bilgisi var nasıl yardımçı olursunuz

 29. 13 yaşında bedensel yurüyemiyo kızım var yüzde 89 raporu var araç alabilirmiyim lütven cevap bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 30. Merhaba %69 engel oranim var bende araç almak istesem alabilirmiyim napmam gerekiyor

 31. Merhabalar benim rapor oranım 78.8 buoranla araç alabilirmiyim yada ne tür haklarım var

 32. Selamünaleyküm iyi akşamlar benim zihinsel engelli kardeşim var.%70 raporu var.nasıl araç alabilirim bir yol gösterir misiniz.bu konuda hiç bir bilgim yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.tesekkürler

 33. Merhaba herkeze benim abim %95 engelli mesela 100,000 araba bize kaça gelir cevaplarsanız sevinirim herkeze teşekkür ederim

 34. Annem 76 yasinda, kulaktan %48; gozden %38 rapor verdiler.henuz heyete girmedi.toplam engel orani kac cikar nasil hesaplaniyor?

 35. Merhaba benim dedemin %94 kısmı engelli raporu var sizce araba alabilir miyiz ÖTV indirimiyle

 36. iyi gunler benim %84 Raporum var ben araba ala biliyormuyum illa %90mi olmasi gerekiyor veya annem babam benden faydalanimp araba ala bililrlermi ? Bunuda merak ediyorum Bide Nelerden Faydalana bilrim

 37. Slm hocalarim benim babannemin raporu yuzde 88 dir bu oranda bir raporla nasil bi arac alinir nasil bi indirim saglanir bilgileriniz icin simdiden tesekkur ederim

 38. Benim annemin raporu % 98 ama annemin üzerine maaş falan yok. Şimdi demek istediğim 80 bin tllik araba alacaz. indirimle ne kadara düşer ve anneme kredi cikarmi. Üzerine daire var sadece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.