Özürlü Raporuyla Araç Alımı Nasıl Yapılır ?

Ülkemizdeki kanuni düzenlemelerle birlikte, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içinde olmaları gerektikleri aktif konuma getirmek adına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)  ödemekten muaf tutularak özürlü raporuyla araç alımı imkân sağlanmaktadır. Günümüzde engelli-özürlü vatandaşlarımız adına alınan araçların sayısı oldukça artmıştır. Hiç şüpheniz bunda faydalanılan indirimin etkisi oldukça büyüktür çünkü sıfır bir araca ikinci el fiyatından bile çok daha ucuza sahip olabiliyorsunuz. Ancak özürlü – engelli indirimiyle araç satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Dream
Dream
  • Alabileceğiniz aracın motor gücü maksimum 1,4’tür.
  • Aldığınız aracı 5 yıl boyunca satamazsınız.
  • Bu indirimden yalnızca sıfır araç alırken faydalabilirsiniz.
  • ÖTV indiriminden yararlanılarak alınan aracın kayıt altına alınan kişiler haricinde kullanımının ağır cezai yaptırımları bulunmaktadır.

%90 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Şuan yürürlükte olan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) kanunun yedinci maddesine göre en az %90 engelli bireyler ÖTV ödemeden özürlü raporuyla araç alabiliyorlar. Bu araçların yalnızca %90 engelli yani “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoför tarafından kullanılmasına izin veriliyor.

ozurlu-raporu-ile-arac-almak-icin-belgeler

Özürlü raporuyla araç alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakını ya da şoförünün de kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle de aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. %90 engelli raporuyla alınan araçları engelli bireyin kullanımı söz konusu olmadığı ve araçta buna yönelik bir donanım bulunmadığından, sürücüde aracın dahil olduğu sınıfın gerektirdiği ehliyetin bulunması gerekmektedir.

%40 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

%40 engelli raporuyla araç alacak olan engelli bireyler ise ÖTV indiriminden yararlanabilmek için kendi kullanımlarına yönelik bir araç satın almaları gerekmektedir. Bunun için engelli bireyin en az %40 engelli olduğuna dair bir rapor alması ve raporun belirtilen engellinin kendisine özel üretilmiş bir aracı sürmesine izin verir nitelikte olması gerekmektedir. Bu koşullarda  yapacak engelli bireylerin kurs ve sınav aşamalarını geçerek H sınıfı ehliyet almaları zorunludur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.