Renault Engelli Araç Fiyatları

Engelli insanların günlük hayat içerisinde en çok yaşamış oldukları sorunlardan biri ulaşım ile ilgili olan sorunlardır. Bir yerden başka bir yere gitmenin, hatta evden dışarıya adım atmanın dahi problem yarattığı durumlar ile karşı karşıya kalındığı durumlar oldukça fazladır. Toplu taşıma araçları, engellilerin kullanımına uygun olmayan normal düzeneğe sahip araçlar ve engelli kaldırımlarına park edilen araçlar dahi engelli bireylerin hayatını oldukça zorlaştırmaktadır. Türkiye’de yaşayan 8 milyonu aşkın engelli bireyin çok daha kolay bir şekilde bir yerden başka bir yere gitmesini sağlayacak koşullar yaratmak isteyen Renault, engelli araçlarda uygulanmakta olan ÖTV indirimi ile engelli vatandaşların karşısına çıkmaktadır. Renault engelli araç fiyatları 2018 durumu nedir, engelli araçları ÖTV oranı olmadan satın almak için neler yapmak gerekir ve daha birçok sorunuzun yanıtını burada bulabilirsiniz.

ÖTV İndirimli Araç Satın Alma Şartları

Renault ÖTV indirimli araç fiyatları, engelli bireyler için oldukça uygundur. ÖTV indiriminden faydalanarak araç satın almak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken şey tam teşekküllü bir hastaneye gidip engelli olduğuna dair rapor almaktır. Ancak engelli olmak araç satın alırken ÖTV indiriminden yararlanmak için yeterli olmamaktadır. ÖTV indirimi almaya hak kazanabilmek için engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. %40’ın altında engeli olan bireyler için Renault marka araçlarda ÖTV söz konusu olmamaktadır. Hastaneden aldığınız rapor üzerinde H sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibarelerinin yer alması da gerekmektedir. H sınıfı ehliyeti olan engelli bireylerin de %40 üzerinde engeli olduğuna dair onaylı bir raporu olması, araç satın alımlarında ÖTV indirimlerinden yararlanmasına neden olacaktır. Bununla birlikte 2018 yılında yapılan yeni ÖTV düzenlemelerine göre %90 ve üzerinde engeli olan bireyler araç kullanamasa da ehliyet şartı aranmaksızın bir araç sahibi olma hakkına sahiptir. Üstelik bu araçta özel tertibat bulunması şartı da aranmamakta ve engelli kişinin üçüncü dereceden yakını olan kişilere kadar normal bireyler bu aracı kullanabilmektedir. %90 ve üzerinde engel oranına sahip olan kişilerde ilk araç satın alımlarında ÖTV oranı alınmamakta, bu sayede %90 engelli olan bireyler oldukça uygun fiyatlara araç sahibi olabilmektedir. ÖTV indirimsiz araç satın almak isteyen kişilerin bu araçları satın alabilmeleri için de %90 üzerinde engelli olduklarını bildiren yasal bir rapora sahip olmaları gerekmektedir.

Renault Engelli Araçları

Renault, Türkiye genelinde en çok kullanılan araç markalarından biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Durum böyle olunca ülkede yaşamakta olan milyonlarca engelli için özel indirimli ve ÖTV fiyatı olmayan araçları size sunmaktadır. İster özel tertibatlı, isterseniz de otomatik vites engelli araçlarını Renault araçları arasından seçerek, engel durumunuza uygun ÖTV indirimlerinden de yararlanabilirsiniz. 200.000 TL’nin altında fiyatlarda geçerli olmakta olan ÖTV indirimini alabileceğiniz Renault araçları arasında birçok model bulunmaktadır. MEGANE SEDAN, KADJAR, TALISMAN, MEGANE HB, CAPTUR, CLIO SPORT TOURER, SYMBOL, CLIO, ZOE gibi Renault araç modelleri, ÖTV indirimleri ile satın alabileceğiniz araç modellerine sahiptir. Son düzenlemelere göre engellilerin satın almak istedikleri araçlarda fiyatlara göre uygulanacak olan ÖTV indirimleri şu şekildedir:

  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60

Renault Engelli araç fiyat listesi için en yakın Renault bayiine gidebilir ya da internet üzerinde yer alan otomatik ÖTV hesaplama robotlarına istediğiniz Renault aracın bilgilerini girerek otomatik ÖTV hesaplaması yaptırabilirsiniz.

 

Renault Engelli Araç Fiyatları” üzerine 2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir