Sıfır Arabada Yaşlılar İçin ÖTV İndirimi

Devlet kanunlarla birlikte birçok konuda malul (vücut, bünye veya zihinsel rahatsızlığı olan ) vatandaşlarına birtakım kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan bir tanesi de ÖTV indirimidir. Peki, ÖTV indirimi nedir ve Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi ne şekilde olmaktadır? Hep beraber ÖTV’nin tanımının ardından inceleyelim.

araba-satinalma-vergileri

ÖTV nedir?

Özel tüketim vergisinin kısaltılmış şekli olan ÖTV, Birtakım mallar üzerinden değişik miktarlarda alınan harcama vergisi de denilebilecek bir vergi çeşididir. Özel tüketim vergisinin oluşabilmesi için üretilen bir malın ilk kez satışı yapılıyor olmalıdır. Yani ikinci satışlarda, kullanılmış ürünlerde özel tüketim vergisi oluşmamaktadır. Diğer bir şekilde de bir malın ithal edilmesi hainde devreye girer.

sifir-araba-otv-vergisi

ÖTV indirimi nedir?

Kısaca açıklayacak olursak özel tüketim vergisi muafiyeti anlamına gelir. Bu vergi çeşidini ödeme gerekliliği olmama durumu da diyebiliriz.

Özel tüketim vergisi indirimi kimlere uygulanır?

ÖTV indiriminin birçok çeşidi vardır. Bizim konumuzla ilgili olan kısmına değinecek olursak, Malul veya Engelliler ÖTV indirimine tabi tutulacak kişiler arasındadır.

araba-satin-al

Yaşlılarda ÖTV indirimi

Öncelikle şunu belertelim, yaşlılıkta vücudun birtakım işlemlerini tam anlamıyla yerine getireme yani bir takım engellilik durumudur. Bunun üzerinden gidecek olursa engellilik oranı % 40 ve üzeri olan kişiler kendilerine özel şekilde tasarlanmış aracı ÖTV indirimi ile alabiliyorlar. Devamında % 90 üzeri olan engelliler ve hiç ehliyet alamayacak durumda olanlar yine ÖTV indiriminden muaf sayılmaktadır. Anlayacağınız Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi bu şartlar dâhilinde mümkün olmaktadır.

                ÖTV indirimi ve Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi konusunda bilgileri aktardık. Diğer ÖTV indirimine tabii durumları öğrenmek için Maliye bakanlığının konuyla ilgili resmi gazetede yayınladığı duyurulara bakabilir, aklınıza takılan diğer soruların çözümüne ulaşabilirsiniz.

 

 

guest
10 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali topal
Ali topal
5 Şubat 2017 13:47

Ya dedem üzerine almak istiyorum ama dedemin 9 tane çocuk u var miras olurmu olamzmı yanıtlarsanız sevinirim

Ahmet
Ahmet
7 Şubat 2017 03:33

olur

Resul
Resul
8 Şubat 2017 13:33

YAŞLILARDA ÖTV İNDİRİMİ İLE ARAÇ ALMAK MÜMKÜN DİYE YAZIYOR. SİZDEN RİCAM YAŞLILARDA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLMAK MI GEREKİYOR. EMEKLİ MAAŞI ALAN BİR YAŞLI İÇİN DE AYNI ŞARTLAMI ALINIYORMU, YAŞ SINIRI GEREKİYORMU

Şerif bıyıklı
Şerif bıyıklı
28 Ağustos 2018 11:09
Reply to  Resul

Ssk emeklisi de alabiliyormu

adnan
adnan
28 Mart 2017 10:44

yüzdeotuzbeş engellim var aracalabilirmiyim ortapedik

M -T
M -T
8 Temmuz 2017 21:16

Ben hollandadan malulen emekli olarak turkiyeye kesin donus yaptim ve turkiyeden sifir araba
Almak istiyorum
Ne yapmam lazim

esmanur
20 Temmuz 2017 13:18

yaşlı için yaş sınırlaması varmı

ahmet uçar
ahmet uçar
2 Nisan 2019 11:50

annem 85 babam 104 yaşında hayatında ehliyet almadı ayrıca ikiside emekli sandıgı emeklisi onlara oglu olarak ben bakıyorum bunlar üzerinden sıfır araba almak istesem özel tüketim vergisinden muaf nasıl olurum ne gibi evrak hazırlamam gerekir

Emir
Emir
30 Nisan 2019 13:50

Annem 70 yaşında, emeklisi var. Ancak ona benim yanımda yaşıyor, bakıyorum ve ilgileniyorum. Otobüs vs yolculuğu yapmakta da oldukça zorlanıyor. Bu nedenle, annem yanımda olduğu için ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim.

Abdullah
Abdullah
4 Eylül 2019 16:33

Kayınpederim 38 doğumlu ve bunama teşhisi konuldu. Onun üzerinden araç almamız mümkün mü. Eşim tek yasal mirasçısı.