Sıfır Arabada Yaşlılar İçin ÖTV İndirimi

Devlet kanunlarla birlikte birçok konuda malul (vücut, bünye veya zihinsel rahatsızlığı olan ) vatandaşlarına birtakım kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan bir tanesi de ÖTV indirimidir. Peki, ÖTV indirimi nedir ve Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi ne şekilde olmaktadır? Hep beraber ÖTV’nin tanımının ardından inceleyelim.

araba-satinalma-vergileri

ÖTV nedir?

Özel tüketim vergisinin kısaltılmış şekli olan ÖTV, Birtakım mallar üzerinden değişik miktarlarda alınan harcama vergisi de denilebilecek bir vergi çeşididir. Özel tüketim vergisinin oluşabilmesi için üretilen bir malın ilk kez satışı yapılıyor olmalıdır. Yani ikinci satışlarda, kullanılmış ürünlerde özel tüketim vergisi oluşmamaktadır. Diğer bir şekilde de bir malın ithal edilmesi hainde devreye girer.

sifir-araba-otv-vergisi

ÖTV indirimi nedir?

Kısaca açıklayacak olursak özel tüketim vergisi muafiyeti anlamına gelir. Bu vergi çeşidini ödeme gerekliliği olmama durumu da diyebiliriz.

Özel tüketim vergisi indirimi kimlere uygulanır?

ÖTV indiriminin birçok çeşidi vardır. Bizim konumuzla ilgili olan kısmına değinecek olursak, Malul veya Engelliler ÖTV indirimine tabi tutulacak kişiler arasındadır.

araba-satin-al

Yaşlılarda ÖTV indirimi

Öncelikle şunu belertelim, yaşlılıkta vücudun birtakım işlemlerini tam anlamıyla yerine getireme yani bir takım engellilik durumudur. Bunun üzerinden gidecek olursa engellilik oranı % 40 ve üzeri olan kişiler kendilerine özel şekilde tasarlanmış aracı ÖTV indirimi ile alabiliyorlar. Devamında % 90 üzeri olan engelliler ve hiç ehliyet alamayacak durumda olanlar yine ÖTV indiriminden muaf sayılmaktadır. Anlayacağınız Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi bu şartlar dâhilinde mümkün olmaktadır.

                ÖTV indirimi ve Sıfır arabada yaşlılar için ÖTV indirimi konusunda bilgileri aktardık. Diğer ÖTV indirimine tabii durumları öğrenmek için Maliye bakanlığının konuyla ilgili resmi gazetede yayınladığı duyurulara bakabilir, aklınıza takılan diğer soruların çözümüne ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıfır Arabada Yaşlılar İçin ÖTV İndirimi” üzerine 11 yorumlar

 1. Ya dedem üzerine almak istiyorum ama dedemin 9 tane çocuk u var miras olurmu olamzmı yanıtlarsanız sevinirim

 2. YAŞLILARDA ÖTV İNDİRİMİ İLE ARAÇ ALMAK MÜMKÜN DİYE YAZIYOR. SİZDEN RİCAM YAŞLILARDA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLMAK MI GEREKİYOR. EMEKLİ MAAŞI ALAN BİR YAŞLI İÇİN DE AYNI ŞARTLAMI ALINIYORMU, YAŞ SINIRI GEREKİYORMU

 3. Ben hollandadan malulen emekli olarak turkiyeye kesin donus yaptim ve turkiyeden sifir araba
  Almak istiyorum
  Ne yapmam lazim

 4. annem 85 babam 104 yaşında hayatında ehliyet almadı ayrıca ikiside emekli sandıgı emeklisi onlara oglu olarak ben bakıyorum bunlar üzerinden sıfır araba almak istesem özel tüketim vergisinden muaf nasıl olurum ne gibi evrak hazırlamam gerekir

 5. Annem 70 yaşında, emeklisi var. Ancak ona benim yanımda yaşıyor, bakıyorum ve ilgileniyorum. Otobüs vs yolculuğu yapmakta da oldukça zorlanıyor. Bu nedenle, annem yanımda olduğu için ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim.

 6. Kayınpederim 38 doğumlu ve bunama teşhisi konuldu. Onun üzerinden araç almamız mümkün mü. Eşim tek yasal mirasçısı.

 7. Annem 78 yaşında ve omurgasında 3 kırıktan dolayı 3 adet platin var yürümekte yüzde 95 zorlanıyor şahsi araba olmazsa dolmuş vb araçlarla bir yere gitme durumu yok araba alsam bize ötv indirimi olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.