Sıfır Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanabilir Mi?

Sıfır Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanabilir mi?

Özel tüketim vergisi sıfır araçlardan alınan vergi türüdür. Sıfır Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanabilir mi?

Konusu itibari ile düzenleyici vergiler kaleminde düzenlenmiştir. Ekonomik konektöre göre oranlar arttırılır veya azaltılır. Ayrıca makro ölçekte kişi başına düşen gelirin artması gibi durumlarda, sıfır araç satış fiyat dilimlerinin arttırılması da vergi tutarının düşmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır. 2020 ÖTV hesaplama için site içerisinde bulunan hesaplama robotunu kullanabilirsiniz. 

ÖTV indirimi muafiyet ve istisna olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Temelde her ikisinin ortak noktası tüketicilerin ödemiş olduğu vergi tutarını azaltıcı etkileri vardır. ÖTV istisnası belirli dönemler içerisinde, oranların düşürülmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Ekonomiyi canlandırmak ve durgunluğu gidermek amacıyla gerçekleştirilmektedir. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile indirim dâhilinde ödeyeceğiniz vergi tutarını öğrenebilirsiniz. ÖTV muafiyeti ise vergi tutarının yüklenicisi ile ilgilenmiştir. Yürürlükte olan kanuna göre engelli bireyler için ÖTV indirimine gidilmiştir. ÖTV hesaplama ile engelli bireylerin ödeyeceği vergi tutarını öğrenebilirsiniz. 

ÖTV Muafiyetinden Kimler Faydalanabilir? 

ÖTV muafiyeti engelli bireylerin hayatlarını daha kolay idame ettirebilmeleri için oluşturulmuş düzenlemelerdir. 2020 ÖTV hesaplama için iletişime geçebilirsiniz. Engelli bireylerin kendi adlarına alınmış sıfır araçlarda ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır. Düzenleme ile engel seviyesine göre araç kullanım hakları ve muafiyet kapsamı düzenlenmiştir. İki ayrık başlık altında düzenlenen engelli muafiyeti konusu %40 engelli ve %90 engelli vatandaşlar şeklinde düzenlenmiştir. 

ÖTV muafiyetinden faydalandıktan sonra engel türüne göre araç kullanım hakkı ve buna bağlı olarak sürücü belgesi düzenlenmektedir. Engelli vatandaşlar için düzenlenen sürücü belgesi H sınıfı ile gruplandırılmıştır. Engel düzeyi raporlandıktan sonra ÖTV muafiyetinden faydalanılma söz konusudur. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile muafiyet sonrasında oluşan araç satış fiyatına ulaşabilirsiniz.  

Engelli bireylerin muafiyetten yararlanma sonucunda bazı şartları yerine getirmesi beklenmektedir. ÖTV hesapla içeriklerinde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat engelli bireylerin satış sonrası yerine getirmesi gereken yükümlülükler şu şekilde sıralanabilir: 

  • İndirimden beş yıl içinde tek bir defaya mahsus sıfır araç alımında faydalanılabilir. Beş yılın sonunda yeni vergi indirim hakkı doğmaktadır. 2020 ÖTV hesaplama ile site haritasını kullanarak ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. 
  • Sıfır aldığınız aracınızı beş yıl içinde satmak isterseniz ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve satış sırasında ÖTV yükümlüsü olursunuz. 
  • Mücbir sebeplerden dolayı araç kullanılamaz hale geldiğinde beş yılı doldurmadan, indirimden tekrar faydalanabilirsiniz. 

Sıfır Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanabilir mi? gibi diğer bilinmesi gereken yazıları kategorilerimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir