Sıfır Km Araçlar ÖTV Oranları Nasıl Belirlenir?

Sıfır Km Araçlar 2020 ÖTV Oranları

ÖTV uygulanış biçimi olarak ithal ürünlerde veya üretim sırasında ürün özelliklerine bağlı olarak değer esaslı ve sabit oran olmak üzere maktu şekilde vergilenmektedir. ÖTV hesaplama işlemi bu yüzden diğer vergi türlerinden oldukça farklı şekilde formüle edilmektedir. Sağlığa zararlı mallar için sabit oran esas alınırken, araçlar için ürün özellikleri esas alınmaktadır. Sıfır km araçlar 2020 ÖTV oranları yapılan düzenlemeler ile son halini almıştır. 

ÖTV düzenleyici vergi olarak işleme konulması sebebi ile ürün kullanımında oluşan olumsuz durumların finansmanı olarak kullanılmaktadır. Araç kullanım sırasında oluşan hava kirliliği veya çevreye verilen zararların giderilmesi amacı ile alınmaktadır. Ürün kullanımı ile ilgili dolaylı olarak bağlantısı şematik olarak bu şekilde açıklanabilir. ÖTV uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için, ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz. 

Sıfır Km Araçlar ÖTV Oranları Nasıl Belirlenir? 

Sıfır km araçlar 2020 ÖTV oranları, araç özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Araçların vergilendirme sürecinde esas alınan özellikler ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Araç satış fiyatı; vergi matrahına ulaşmakta kullanılmaktadır. Vergisiz satış fiyatı üzerinden ÖTV oranlarının karşılık geldiği değer kullanılarak ÖTV tutarı elde edilmektedir. 
  • Araç silindir hacmi; diğer adıyla bilinen araç motor hacmi ÖTV hesaplama işleminde kullanılan ikinci adımdır. Vergi matrahı olarak belirlenen değer üzerinden araç silindir hacmine karşılık gelen oranlara işlem uygulanarak nihai ÖTV tutarına ulaşılmaktadır. 
  • Araç segmenti; aracın bulunduğu sınıf ÖTV sürecinde kullanılan bir diğer faktördür. Araç matrahı olarak da ele almak mümkündür. Fakat aracın satış fiyatı ile bulunduğu sınıf farklı olabilir. Bu yüzden istisna olarak sınıf farkını gidermek amacıyla araç segmenti de kullanılmaktadır. 

Sıfır Araçlarda Güncel ÖTV Oranları  

Sıfır km araçlar 2020 ÖTV oranları  gelir idaresi başkanlığından alınmış olarak şu şekilde gösterilebilir: 

Araç motor hacmi Araç satış fiyatı (vergisiz Tutar) ÖTV oranı 
1600 cm3 kadar 70.000 TL ve altı araçlarda %45 
1600 cm3 kadar 70.000 TL ve 120.000 TL arası araçlarda %50 
1600 cm3 kadar 120.000 TL ve üzeri araçlarda %60 
1600 cm3-2000cm3 170.000 TL ve altı araçlarda %100 
1600 cm3-2000cm3 170.000 TL üzeri araçlarda  %110 
2000 cm3 üzeri  Satış fiyatı sınırı yok  %160 

ÖTV hesaplama işlemi tabloda belirtilen değer üzerinden gerçekleştirilmektedir. Araç net satış fiyatına ulaşmak için matrah üzerinden ortaya çıkan tutar üzerinden %18 KDV eklenip ödenecek net vergi tutarına ulaşmak mümkündür. Fakat vergi hesaplama işlemi oldukça karışık ve yorucu bir süreç olduğu için vergi hesaplama uygulamalarını kullanarak kısa sürede net vergi tutarına ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.