Silindir Hacmine Göre ÖTV Hesaplama

Silindir Hacmine Göre ÖTV Hesaplama

Sıfır araç alımlarında önemli bir kalemi olan ÖTV oranları silindir hacmine göre farklılık göstermektedir. Silindir Hacmine Göre ÖTV Hesaplama  uygulamaları ile sıfır araç vergi tutarlarına ulaşabilirsiniz. Silindir hacmi veya diğer adıyla motor hacmi özel tüketim vergisinin hesaplanmasında kullanılmaktadır. Fakat ÖTV kaleminin hesaplanmasında tek etkili faktör olmayıp aynı zamanda araç satıl fiyatı da etkilemektedir. Silindir hacmine bağlı olarak araç satış fiyatları vergi dilimlerine ayrılmıştır. 

Özel tüketim vergisi düzenleyici vergiler arasında ter almaktadır. Uygulanış sebebi ürün kullanım süresi boyunca oluşacak zararların finansmanı için kaynak oluşturmaktadır. Farklı gruplar içerisinde farklı konular ile alınsa da temelde özel tüketim adı altında konumlandırılmıştır. Vergi tutarlarına ait bilgileri site içerisinde bulanan 2020 ÖTV hesaplama ile ulaşabilirsiniz.  

Silindir Hacminin Sınıflandırılması 

ÖTV hesapla uygulamaları içerisine yerleştirilen vergi oranları ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen ürün satış fiyatlarının tarifelendirilmesi işlemleri bulunmaktadır. Talep ettiğiniz sıfır araç bilgilerini hesaplama robotuna girerek anlık olarak öğrenebilirsiniz. Yıllara göre ÖTV dilimleri farklılık gösterse de oranlar de değişiklik olağanüstü durumlar haricinde görülmemektedir. Güncel oranların yer aldığı 2020 ÖTV hesaplama robotu kullanıcılarına ödeyecekleri vergi tutarlarını eksiksiz olarak göstermektedir. 

Silindir hacminin sınıflandırılması ise şu şekilde gerçekleşmektedir; 0 ile 1600 cm³ arasında %45 ve satış fiyatı 70.000 TL’ye kadar olan araçlar olarak belirtilmiştir. Diğer oranlar ise yine motor hacmine bağlı olarak; 1600cm³-2000cm³ arasında %50 satış fiyatı 70.000 ile 120.000, ; 1600cm³-2000cm³ arasında %60 satış fiyatı 120.000 ile 170.000, 1600cm³-2000cm³ arasında %100 satış fiyatı 170.000 TL üzeri araçlarda, 2000cm³ üzerinde ise %110 olarak gerçekleşmektedir. 2020 ÖTV hesaplama işlemleri için kullanılacak vergi oranları bu şekilde belirlenmiştir. 

Silindir Hacmi Nedir? 

Silindir hacmi araç içinde bulanan motorun çalışma prensibine bağlı olarak geometrik bir şekilde gösterilmesi ve adlandırılmasıdır. Araç silindir hacmi arttıkça kullandığı yakıt miktarı da artmaktadır. ÖTV’nin silindir hacmine göre uygulanmasının sebebi ise çevreye saldığı atık miktarına göre değişmektedir. Silindir hacmine bağlı olarak kullandığı yakıt miktarı aynı ölçüde karbondioksit salınımında bulunması anlamına gelmektedir. Düzenleyici vergi olması sebebi ile hem tüketicileri daha düşük yakıt tüketimine yöneltmek hem de oluşan zararlar karşısında finansman sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. 

Silindir Hacmine Göre ÖTV Hesaplama gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.