Skoda Yeti


   Bu yazımızın konusu bir Çek Cumhuriyeti markası olan Skoda markasının bir modeli olan Skoda Yeti otomobili olacak. Skoda Yeti, dış görünüm olarak Nissan Qasqai’ye oldukça benziyor. Belki de Skoda Nissan Qasqai’ye rakip olarak bu aracı piyasaya sürdü. Fakat şunu da söyleyeyim Skoda Yeti, artık üretilmiyor. O yüzden Skoda’nın resmi sitesinde Skoda Yeti’yi göremezsiniz. Fakat Yeni Yeti çıktığı zamanlar bir hayli ses getirmişti. Şua anda Skoda markası, Skoda Yeti’nin yerini Skoda Karoq ile doldurmuş gibi duruyor. Yazımıza, Yeti özellikleri ile devam edelim.


   MOTORU
   Skoda Yeti’nin motoru da ortalama bir motor. Güzel, ortalama bir torka sahip. Bu motorla, sizin beklediğiniz performansı verebilir ama. 1.2 Tsi Turbo benzin seçeneği yanında 1.6 diesel ve 1.8 Turbo benzin seçenekleri de var. Skoda Yeti’nin yakıt tüketimi gayet az, fakat CO2 emisyonunun biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. 
   TASARIMI 
   Skoda Yeti’nin tasarımına baktığımız zaman aile arabasına benzediğini görüyoruz. Zaten piyasaya sürüldüğünde bir çok aile Skoda Yeti’yi satıp alıp kullanmaya başlamıştı. Skoda Yeti, aileler için üretilmiş bir hatchback otomobil gibi duruyor. Skoda Yeti resimleri yazarak internete çıkan fotoğraflara bakarak, tam bir aile arabası olduğuna siz de hak vereceğinize eminim. 
   Skoda boyut olarak, Nissan Juke ve Renault Kadjar arasında bir araç olarak Skoda Yeti’yi üretmişti. Ayrıca Skoda Yeti’nin fiyatını da bu iki aracın fiyatının arası bir fiyatla piyasaya sürdü. Böylece aileler için ayrı bir satın alma seçeneği sundu.
   Bu otomobilin içinde konforu hissedeceksiniz. İçerisi kaliteli materyallerle donatılmış. İç alanı gayet geniş yüksek tavanı sayesinde. Böylece kalabalık bir aile bu aracın içinde rahat edebilir.
   Skoda Yeti’de ergonomi de çok önemsenmiş. Ergonomi ve genişlik sayesinde sürücüler bu aracı kullanırken bir hayli rahat edeceklerdir.
   Skoda Yeti’nin orta bölümünde bulunan 6,5 inçlik ekran sayesinde hem müzik dinleyebilir hem de navigasyonu kullanabilirsiniz. Navigasyon sayesinde gideceğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  Bu otomobilin bagaj hacmi 416 litre. Fakat aracın arka koltukları katlanabiliyor. Fazla yük taşıyacağınız zaman arka koltukları katladığınızda 1580 litrelik bir yük taşıma alanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca arka koltukları kaldırabilirsiniz. Böylece daha fazla yük taşıyabilirsiniz. Arka koltuklar kaldırınca da 1760 litrelik çok geniş bir alana sahip olacaksınız ki böylece bir çok yük taşıyabilirsiniz.
   Ayrıca Skoda Yeti, arkadaki yolcular için de geniş bir alana sahip. Böylece yolcular bacaklarını rahatlıkla hareket ettirebilir.
   ABS ve ESP fren sistemleri sayesinde Skoda Yeti aracınız ile aniden fren yapmanız gerektiğinde size oldukça faydası dokunur. Ayrıca ön, yan ve perde hava yastıkları, olası bir çarpışma sonucunda sizi bir hayli korur. Böylece çarpışmadan fazla bir zarar görmeden kurtulabilirsiniz.
   Skoda Yeti, Euro NCAP çarpışma testinde 5 yıldız alarak sürücülerine vereceği güveni artırdı. Böylece güvenli sürüş için Skoda Yeti’yi tercih edebilirsiniz. Fakat 1.el Skoda Yeti bulmanız çok zor. Çünkü artık Skoda Yeti, Skoda fabrikalarında üretilmiyor.


   
   FİYATI
   Önceden de dediğimiz gibi Skoda Yeti artık üretilmiyor. Bu yüzden bu araca 2. El olarak sahip olabilirsiniz. 2. El araç satılan sitelerde, Skoda Yeti fiyatı 50.000-60.000 TL’den fiyatlarla bulabilirsiniz. Skoda Yeti Ötv fiyatı, aracın çıkış yılına veya özelliklerine göre farklılık gösterebilir.
   Eğer aileniz için geniş bir araç bakıyorsanız Skoda Yeti’yi de aklınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ederiz. Fakat 2.el araba alırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.