Tesla Model X P100D Fiyatı, Özellikleri ve Ötv Oranı

Barış Elçisi “Tesla Model X P100D”

Doğayla barışan , enerji üretimi sağlayan, hızlı,elektrikli araç üretimi yapan Tesla 2003 yılında California’da kurulmuştur.Mühendislerce kurulan şirketin CEO’su Elon Musk.En uygun fiyatla,enerji dönüşümü sağlayan,sıfır emisyon ile araç üretimini hedefleyerek yola çıkmıştır.Ve sonuç ortada son 15 yılda Model S ,Model X araçlarını en incelikli tasarımlarla ortaya çıkarmıştır.

Eko sisteme meydan okuyan araç enerji dönüşümünü sağlamak için pile ,pilden aldığı enerjiyle de mevcut talebe yanıt verebilmeliydi. Süreci tamamlamak için Gigafactory Kuruldu.

Lityum iyon piller daha hızlı şarj olur ve doldurulabilirler, elektrikli araçta depolamadan yararlanarak, fabrikanın talebe cevap vernesi için müthiş kaynak.

Tesla otomotiv şirketi sürecini devam ettirmek için Gigafactory’i kurdu.Çok miktarda elektrikli ve maliyeti düşük aracı üretmesi için Gigafactory bu yüzden önemli bir adımdı.

Tesla için diğer önemli bir mevzu da üretilen aracı daha çok kişiye ulaştırabilmekti.

Gigafactory elektrikli araç bu iki isteği ortak amaçta buluşturmuş,oldu.

2000 yıllarda bu hedeflerle hızlı ilerleyen Tesla kendini gösterdi.

Birbirine paralel bir sistemle bağlanan piller, Model S ye göre daha fazla.Ne kadar pil o kadar enerji.Araç motor ve enerji aktarma bağlantısıyla mükemmel bir döngüyle enerji üretirken ,hızlı ve güvenli kullanıma olanak veriyor.

Bugünlerde adı çok duyulan Tesla Model X P100D, bir önceki model S den benzerliklerini almış, hız kapasitesi arttırılmış, pil dönüşümü daha yüksek kapasiteli bir aile aracı.Batarya hacmi 100 kWh.

Otomotiv sektöründe devrim niteliğindeki elektrikli araç Tesla Model X;

*Tahmini kat ettiği yol mesafesi 465 km (EPA)

*2.9 saniye de 96km/s hızlanma

*3.1 saniye de 0-100 km/s hızlanma

*7 yıl 1 milyon km kullanma garantili

*%100 Elektrikli

*Sürtünme göstergesi 0,24

*7 kişilik yüksek tavanlı, portatif özellikli koltukları olan

*Şahin kanadı olarak tabir edilen yukarı açılan kapılı, kapladığı alan 30 cm olan ve iki parça şeklinde açılan

*Spor amaçlı kullanılan,otomobilden yüksek ve dört çeker olan ‘SUV’ olarak belirtilen modelde bir araçtır.

Arabanın fonksiyonel özellikleri kadar tasarımı da iddaalı, ön ızgarası küçük, ön farlar led teknolojisinde,jantları krom,yüksek tavanlı,sportif.Kapılar üzerindeki sensörler sayesinde etrafındaki nesnelere çarpmaktan kendini koruyor.

Kullanımıyla da enerji üreten X model hafta da 200 adet batarya üretiyor.X modelin bir diğer artısı da kullanılan bataryaların yeni olması.Model S’ye göre (7104) ,Model X yaklaşık 7800 adet kullanılıyor.Bu durumda mevcut performans % 8 artımış demek.

Tesla X Model farların led özellikli olması, krom jantları gibi prestijli duruşu ,dış dizaynında ki görsel etkisi iç dizaynında da kendini göstermiş.

Aracın ön tarafında bulunan büyük dijital ekran ,dikkat çekiyor. Aracın adeta kontrol paneli olan ekran, yön tayini,klima ,araç duruş mesafesi vs.özellikleriyle kolay kullanım sağlıyor.Ön Cam ,kaporta ebatına göre geniş ve yüksek açıyla dışarıyı -UV ışınları etkisinde kalmadan – sizi güneş ışınlarından koruyan bir cam olarak üretilmiş.

Önden 2 li, ortadan 3 ve arkadan 2 li olarak tasarlanan 7 kişilik aracın aradaki koltuğu kapatılarak 6 kişilik olarak kullanılma,özelliğine sahip.

Tesla araçlarını sadece kullanımına hız kapasitesine göre değil,sizin konforunuza önem vererek de üretimiş.

Tesla X Model’ aracın Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemiz için 166.000 € olarak bilinen araca tercihen fonksiyonel özellikler ilave edilirse,fiyat değişebilir. Tabi vergiler de dahil edildiğinde fiyat esneyecektir.Yeni dönemde ÖTV aynı ayrıca bir vergilendirme yok .%3-%15 aralığında vergi söz konusu. Yine de bu güne kadar üretilen prestijli araçlar kadar yüksek fiyatlı değil. (Lamborghini,Ferrari vs.)

Doğayı ve kendinizi seviyorsanız Tesla Model X tam da bunun için var.İhtiyaçlarınıza minimum maliyetle güvenli,performansı iyi , konforlu özellikleriyle cevap veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.