Torba Yasa İle Gelen Özel Tüketim Vergisi Ötv İndirimi Hangi Araçlarda Geçerli Olacak

Şubat 2018’de torba yasa ile gelen kanun düzenlemeleri kapsamında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de etkilendi. 16 yaş ve üzeri araçlara 10 bin TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapılması konusunu içeren kanun düzenlemesinin söz konusu olması sonucunda sanayi sitelerinde ve galerilerde hurda araçlara ilgi fazlaca arttı.

 

10 Bin TL’ye Varan Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) İndirimi

Maliye Bakanlığı’nın yaşı ilerlemiş araçların ve hurdaların trafikten çekilmesi amacıyla daha önce de uygulamış olduğu ihracat politikası ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi politikası yeniden gündeme geldi. Türkiye’de yollardaki 16 yaş üzeri 6 milyon aracı ilgilendiren bu durum torba yasa kapsamında meclise iletildi. 2002 model ve altı araçların söz konusu olduğu kanun düzenlemesinde araçlarını hurdaya ayıran ve bu şekilde bekleten araç sahiplerine 10 bin TL’ye kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapılacak.  İkinci el eski araçların trafikten çekilmesini sağlayacak olan bu uygulama; 16 yaş ve üzeri araçlara 10 bin TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi olacak şekilde 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek. Bu uygulamanın gündeme gelmesi ile hurda araç satan galeriler ve oto sanayi siteleri müşteri ile dolup taştı. İndirimden faydalanmak isteyen vatandaşlar araçlarını satılığa çıkarırken fiyatlar 3 bin TL ile 7 bin TL arasında değişiyor.

 

Katma Değer Vergisi (KDV) de İndirime Dahil Olacak

31 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek uygulama ile 2002 model ve altı aracının kayıt ve tescilini sildiren vatandaşların yeni araç alımında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden 10 bin TL, Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminden de bin 800 TL olarak; toplamda 11 bin 800 TL indirim fiyatından yaralanmış olacak.

 

İhracat ya da Hurdaya Çıkarma

Piyasadaki eski araçlardan kurtulmak için Maliye Bakanlığı iki politika takip ediyor. Bunlardan biri ya bir daha geri dönmemek üzere yurtdışına satım ya da hurdaya ayrılma. Bu sebeple Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlara Bakanlık bu 2 seçeneği sunuyor. Maliye Bakanlığı’nın yeni düzenlemesinin torba yasa kapsamında meclisten geçmesi ile İl Özel İdareleri 16 yaş ve üzeri araçları ücretsiz olarak teslim alırken, bu işlemi Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) kilo başına hesapladığı ücret ile gerçekleştirecek.

 

Sahtecilik Hapis İle Cezalandırılacak

Araçlarını hurdaya ayıran ya da ihracatını gerçekleştiren vatandaşların, aldıkları belge ile trafikten mevcut aracın tescilini sildirmeleri gerekiyor. Eğer hurdaya ayırma işlemi gerçekleşmeden sahte belge ile aracın tescili trafikten silinir ve herhangi bir şekilde söz konusu olan araç tespit edilirse; bu durumda suçlu şahıslar Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesi dolayısı ile 3 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezasına ve para cezasıma çarptırılacaklar.

 

Ülke Ekonomisi Gelişecek

Bahsi geçen 16 yaş ve üzeri araçların özellikle Afrika gibi ülkelere ihracatı ile Türkiye için önemli bir gelir kaynağı da sağlanabilir. Sektör yetkilileri ülkemizde 16 yaş üstü yaklaşık 6 milyon aracın bulunduğu ve bunların tümünün ihraç edilmesi durumunda 50 milyon TL gibi önemli bir miktarın Türkiye’nin ekonomisine kazandırılacağı görüşünde.

 

Sıfır Araç Piyasası Canlanacak

Markalar da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinden sonra kampayanlar için harekete geçti. Eski aracını değiştirerek yeni bir araç alma düşüncesinde olan müşterileri teklifleri ile kendilerine çekmeye çalışan markalar, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminin yanında cazip fiyat, faiz seçenekleri ve kampanyalar ile müşterilerin karşısına çıkarak 1 milyonun üzerinde bir satış sayısına ulaşmak istiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.