Toyota Engelli Araçları ÖTV İndirimi

Engelli bireyler için oldukça büyük sorun haline gelebilmekte olan yolculuklar, “Engel yok Toyota var” sloganı ile yola çıkmış olan Toyota ile artık sorun olmaktan çıkıyor. Engelli bireyler için özel olarak üretilmiş olan araç modelleri ve bu araçlarda uygulanmakta olan ÖTV indirimleri ile her engelli bireyin bir Toyota sahibi olması hedefleniyor. Toplumda engelli bireylere karşı bir farkındalık yaratmak isteyen ve engelli bireylerin konforunu düşünen Toyota ÖTV indirimi ile oldukça şık ve oldukça kullanışlı araçları engelli bireylerin hizmetine sunmaktadır. Engel durumuna göre Toyota araçlarında yapılan iyileştirmelere bakacak olursak el, kol ve ayaklarda görülen engeller doğrultusunda nasıl araçlar ortaya çıkarıldığını görmemiz mümkün olacaktır.

Sağ Bacak Fonksiyonu Olmayan Engelliler

Sağ bacak ya da sağ ayağında engeli bulunan bireyler için Toyota araçlarında gaz pedalı fren pedalının soluna takılmaktadır. Yalınızca otomatik vitesli araçlarda uygulanabilmekte olan bu ek pedal ekleme işlemi engelli bireylerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Üstelik takılan gaz pedalı çıkarılabilir olduğu için aracı engelsiz bireylerin kullanması da mümkün olmaktadır.

Sol Bacak Fonksiyonu Olmayan Engelliler

Sol bacak fonksiyonu olmayan bireyler için engelli ÖTV indirimi Toyota otomatik vites araçlarında tümünde geçerli olabilmektedir. Otomatik vites Toyota araçlarda hiçbir değişim yapılmadan bu araçları sol ayağında ya da bacağında sorun olan engelli bireyler kullanabilmektedir.

İki Bacak Fonksiyonu da Olmayan Engelliler

Her iki bacağında hiçbir fonksiyon olmayan ya da kısmı olarak fonksiyon olan engelli bireyler için elden kontrolün yapılabildiği gaz ve fren kitleri Toyota araçlarına monte edilebilmektedir. Sadece otomatik vitesli araçlarda yapılabilmekte olan bu işlemde orijinal gaz ve fren pedalları da olması gereken yerlerde durmaktadır. Kendinize çektiğinizde hızlanan, ittiğinizde ise fren yapan gaz ve fren kiti, aracın direksiyon yanına takılmaktadır. Bu sayede kişinin hem aracı kontrol etmesi hem de fren ve gaz ayarlarını yapabilmesi sağlanmaktadır. Hava yastıklarının açılmasını ve sürücünün görüş açısını engellemeyen yerlere takılan bu aparatlar, iki bacağında da fonksiyon kaybı olan engelliler için özel olarak üretilmektedir.

Kol Fonksiyonu Olmayan Engelliler

Sağ ya da sol kolunda fonksiyon bozukluğu olan bireyler için de Toyota engelli araçları bulunmaktadır. Direksiyona takılan çatal şeklindeki direksiyon üstü tutma kolu sayesinde kolunda engeli olan bireyler oldukça rahat bir şekilde araç kullanabilmektedir. Toyota engelli araçları ÖTV indirimi almak isteyen bireylerin kolunda fonksiyon kaybı olması, ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için yeterli bir sebep değildir. Yani her iki kolunda da fonksiyon bozukluğu olan kişiler, Toyota araçlara sahip olurken ÖTV indiriminden muaf tutulmamaktadır. ÖTV indirimli Toyota araç sahibi olmak isteyen kolundan engelli bireylerin raporlarında bu engel oranının belirtilen seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Maliyenin kararı ve raporda yazılı olan engel oranı, kolundan engeli olan bireylerin Toyota araçları ÖTV indirimli satın alıp alamayacağını belirlemektedir.

Toyota Engelli Araçlarında ÖTV İndirimi

Engelli bireyler söz konusu olduğunda en kullanışlı ve en fonksiyonel araçları sunmakta olan Toyota, üretmiş olduğu otomobillerde engelli bireyler için özel ÖTV indirimlerine giderek engelli bireylerin çok daha kolay bir şekilde yolculuk yapabilmesini sağlamaktadır. %40 ve üzerinde bir engele sahip olan kişiler, ÖTV indiriminden faydalanarak istedikleri Toyota araca sahip olabilmektedir. Engelli Sağlık Kurulu Raporu sayesinde ÖTV ödemek zorunda kalmadan bile sıfır kilometre Toyota araca hemen sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey tam teşekküllü bir hastaneden %40 üzerinde engelli olduğunuzu belirten bir rapor almaktır.

 

Toyota Engelli Araçları ÖTV İndirimi” üzerine yorum

  1. İyi akşamlar benim %77 raporum var nasıl araç alabilirim acaba ayağımda varis var ama çok büyük bir bağırsak ameliyatı gecirdim 25 santim alınmış doktorların dediğinde göre sizce ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.