Yabancı Ülke Vatandaşları ÖTV İndiriminden Yararlanabilir mi?

 

ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi ilk olarak 2002 yılında yasallaşarak yürürlüğe giren bir vergi türüdür. Bu verginin diğer vergilerden farkı ise gayrimenkul üzerinden belirli oranlarda alınan vergidir. ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz sadece malın ithal edilmesi yani dış ülkeden alınması sonucunda ya da malın üretilmesinden sonra bu malı ilk alan kişi teslim edilmesiyle alınan bir vergidir.

ÖTV hangi ürünler üzerinden alınır?

Bu ürünler: tütün ürünleri, alkollü ve kolalı içkiler, akaryakıtlar, doğal gaz, LPG, madeni yağlar, motorlu araçlar, havyar, kozmetik ürünleri, beyaz eşyalar (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su ısıtıcıları,) kurşun kristalden mutfak eşyaları, postlar, kürkler, kıymetli taşlar, tıraş makinesi, elektrikli ev aletleri, televizyon, kamera, cep telefonu gibi elektronik aletlerinden alınmaktadır.

otv-istisnasindan-yabanci-ulke-vatandaslari-ve-mavi-kartlilar-yararlanabilecek-mi

Peki, ÖTV istisnasından kimler yararlanabilir? 

Üçüncü dereceden engelli olanlar ve engelli yakınları yani %90 ve üzeri engelli ve yakınları, Türkiye de ikamet eden veya ikamet tezkeresine sahip olan yabancı ülke vatandaşları yararlanabilmektedir.  Yurt dışında ikamet eden Türk uyruklu mavi kart sahipleri de ÖTV istisnasından yararlanabilmektedir. Aranan bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartları yerine getirmek gerekmektedir. İstenilen belgeleri de zamanında teslim etmek gerekir. Yurt dışından alınan ehliyet ve raporlar bu istisna içerisinde işleme tabi olamaz.

Mavi kartlı olmak ne demek?

Mavi kartlı olmak; doğumla birlikte Türk vatandaşı olan ve Türk vatandaşlığından çıkmak için izin alan, alınan izin sonunda Türk vatandaşlığını kaybeden ve bütün haklarından yararlanabilen kişilerdir. Mavi kartlı olanlar ve yabancı ülke vatandaşları ÖTV istisnasından yararlanma hakları bulunmaktadır. Bu hakkın devri söz konusu dahi değildir.

 

 

Yabancı Ülke Vatandaşları ÖTV İndiriminden Yararlanabilir mi?” üzerine 2 yorumlar

  1. Avusturya vatandasi ve mavi kart sahibiyim.Mayis ayindan beri Turkiye de ikamet etmekteyim.ÖTV indirimi icin Beyoglu Vergi Dairesine basvurdum ancak böyle bir uygulamadan haberleri olmadigini söylediler.Konu ile ilgili ne yapmam gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.