2020 ÖTV hesaplama

Yeni ÖTV’ler Ne Zamandan İtibaren Geçerli?

Özel tüketim vergisine belirli dönemler itibari ile düzenleme getirilerek, oranlarda ve üst vergilendirilme dilimlerinde değişikliğe gidilmektedir. Mevcut ekonomik durum göz önünde bulundurularak ÖTV oranlarında indirime veya artırıma yoluna gidilmektedir. Peki Yeni ÖTV’ler Ne Zamandan İtibaren Geçerli?

Ayrıca 2020 ÖTV hesaplama için site içinde bulanan güncel oranlardan faydalanabilirsiniz.  

Düzenleme ile hayata geçirilen yeni ÖTV oranları alım satım faaliyetlerini oldukça etkilemektedir. Yeni yapılan düzenleme içerisinde verginin hangi tarihten itibaren geçerli olduğu alt madde şeklinde belirtilmektedir. Güncel vergi oranları ile ÖTV hesapla uygulamalarını kullanarak 2020 yılı için ödemeniz gereken vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. 

ÖTV Düzenlemeleri 

ÖTV düzenlemeleri, düzenlendiği tarihten itibaren ileriye dönük bir şekilde gerçekleşmektedir. Özel tüketim vergisi düzenlemeleri Resmi Gazete ile tebliğ olmaktadır. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı duyuruları içerisinde de yer almaktadır. Oranların veya satış fiyat dilimlerinin değişmesi sonucu, ödenecek vergi tutarları ile araç net satış fiyatı etkilenmektedir. Sıfır araç alımında 2020 ÖTV hesaplama kullanarak toplamda ödeyeceğiniz vergi miktarını öğrenerek, araç tercihini bütçenize göre net bir şekilde belirleyebilirsiniz. 

ÖTV düzenlemelerinin yürürlüğe girmesi bir sonra ki vergi döneminde gerçekleşmektedir. Bu nedenden dolayı düzenleme çalışmaları, beyanname tarihlerine yakın dönemlerde gerçekleşmektedir. Düzenleme sonrasında yeni oranlar ve yürürlüğe girme tarihleri net bir şekilde belirtilmektedir. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile güncel vergi oranlarına ulaşabilirsiniz. ÖTV hesapla uygulamalarından faydalanabilirsiniz. 

Güncel ÖTV Oranları Nedir? 

Son düzenleme ile gerçekleştirilen ÖTV oranları ve vergilendirilme dilimlerine ait bilgileri 2020 ÖTV hesaplama uygulaması içerisinde bulabilirsiniz. ÖTV oranları sıfırdan başlayıp %110’a kadar gerçekleşmektedir. Vergi oranlarının belirleyicisi olarak sıfır araç silindir hacmi baz alınmaktadır. Araç silindir hacminin artmasıyla oranların arttığı ve buna bağlı olarak vergi tutarının da artması şeklinde düzenlenme gerçekleştirilmiştir.  

ÖTV oranları artan oranlı olarak uygulanan vergi türlerindendir. Ayrıca satış fiyatına farklı konularda da vergi eklenmesi sonucunda, net satış fiyatını oldukça etkilemektedir. KDV ve ÖTV ayrı ayrı hesaplandığı için düzenleme sonrası güncel oranları kullansanız bile net satış fiyatına ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden ÖTV hesapla uygulamaları ile yükümlü olduğunuz net vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. 

Yeni ÖTV’ler Ne Zamandan İtibaren Geçerli? gibi diğer ötv hakkında blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.